Ebe Pınar Gözünden

yaa doktorumuz ile konuşamadıklarımız…

Hepimize olmuştur, doktorumuzla rutin görüşmelerimize gideriz ve o görüşmeler hep rutin hava da geçer ..Randevu almışızdır ama yine de sıranın gelmesini bekleriz(!), tansiyon, kilo kontrolü,  gebelik haftamıza göre tahliller, ultrason kontrolü, NST..oysa ki elimizde kontrole kadar biriktirdiğimiz sorular, bunu mutlaka doktora sor diye aldığımız notlar..hatta bazen üzerimizi giyinmeye çalışırken diğer gebe  içeriye girmiştir bile..ya doktorunuz ile konuşamadıklarınız ..

Olumlu düşünün; duyduğunuz, gördüğünüz, okuduğunuz kötü hikâyelere lütfen kulak asmayın..olumlu düşünceler, olumlu kelimeler, olumlu deneyimleri yanında getirir.

Bilgilenin; Uzmanlığını alacak bir öğrenci gibi değil :) zihninizi bulandırmayacak, sizi bedeninizin ve yapabileceklerinizden uzaklaştırmayacak güvenli bilgiler ile donanın ..

Bol su için..çok önemli; Günlük hayatımızda yapmayı en çok unuttuğumuz şey su içmek..başka içeceklerle karşılıyorum deyip kendinizi kandırmayın ..özellikle gebelikte KASILMALARINIZIN olmaması, idrar ile ilgili sıkıntı yaşamamanız, kabızlık durumunu alt etmeye yardımcı, cildinizin daha parlak ve nemli olur, kaşıntılarınız azalır..

Kilo alımı kafanıza takmayın ama boş da vermeyin; Şu kadar kilo almalısın, bu kadar vermelisin, şu diyeti yapmalısın gibisinden cümlelere takılmayın.Sağlıklı giden bir gebeliğiniz varsa yediğiniz lokmaların pazarlığını yapmayın..”amaann nasıl olsa gebeyim iki canlıyım” deyip börekler, baklavalar, pastalar arasında öğünlerinizi geçirmeyin.en güzeli tüm besinlerden yeterince ve düzenli alınması..bol şekerli-yağlı kalorili yiyeceklerin ne size ne bebeğinize faydası yok..

Vücudunuzu sevin ve iyi bakın; En büyük mucizelerden biri vücudunuzda can buldu ve büyüyor.Sütun gibi bacaklarınız olup, manken gibi gözükmeseniz de..Göbeğiniz öne-poponuz arkaya bir yarış içinde bile olsa..o mucize sizin bedeninizde !! Asla sigara içmeyin hatta içilen ortamlarda bile bulunmayın, egzersiz yapın fırsat bulamıyorsanız yürüyüş yapın, hareket edin..su için !!

Gebeliğin keyfini sürün; Bebeğiniz gelişirken meydana gelen değişikliklere, dalgalanıp duran ruh halinize rağmen, ne kadar özel ve şanslı olduğunuzu düşünün..Ördek gibi yürüyor olsanız bile, bacak bacak üstüne atamayacak halde bile olsanız, yarım saat uyuya kaldığınızda ellerinizin ayaklarınızın uyuşmasından rahatsızlık duysanız bile, parmaklarınız zeytin yağlı dolma gibi olsa da ..nasıl geçecek dediğiniz o günler geçecek ve asla geri gelmeyecek( tekrar bir gebelik geçirseniz bile aynısı olmayacak ) Kaygılanmak gebenin işidir, nelerden kaygılandığınızın üzerine gidin. Gebeliğinizi tabular ile geçirmeyin.

Bol su için..önemli çünkü ; Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı yaklaşık üç saatte bir tümüyle yenilenir.Bu nedenle vücudunuzda ki su dengesi çok önemlidir.

Bedeninize güvenin;  Bebeğiniz için en güvenli yer bedeniniz ve onun oluşumu, gelişimi ve doğumu için kusursuz olarak yaratıldı. Gebeliğin de doğumun da üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

Doğalından yana olun; ne yazık ki doğurma gücüne olan inancımız o ya da bu nedenle  parçalanmış durumda, teknolojiye karşı teslimiyet içerisindeyiz ..ama neden ..sadece size özel nedenlerinizi bulup, onlarla yüzleşebilirsiniz..saplantılı olmadan! Size tercihleriniz konusunda destek olacak bir ekip ile çalışın(doktor-ebe/doula) ve güvenin. Eşinizin de desteğine ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu gösterin ve kararlarınızı birlikte alın..

Doğumunuza hazırlanın; bir günlük değil !!  Doğumunuzun şekli ne olursa olsun hazırlanın, bilgileri ve uygulamalı eğitimleri takın takıştırın.. Hem bedenen hem zihnen hazırlık, gebeliğinizi daha keyfili hale getirirken ve bebeğinizi kucağınıza aldığınız da “iyi ki yapmışsım” diyeceksiniz.

Tahmini doğum tarihinize takılmayın; O tarih her zaman şaşırtır..verilen tarih değil bebeğinizin gelmeyi istediği tarih önemlidir. Eğer tarihe takılır, bebeğinizin gelme isteğini görmezden gelirseniz, o günler geçmek bilmez, keyifle geçirilecek günlerin büyüsü bozulur…“Üzgünüz; Doğumunuzun şu gün şu saat olacak diye net bir bilgi veren bir makina henüz icat edilmedi !!!”

Veee bol su için, hazırlanın  ..demiştim sanırım :)

Sevgiler,

Pinar

Kaynaklarım da var tabiî ki;   İçgüdüsel Doğum- Pam England

Hypnobirthing Mongan Yöntemi, M. F. Mongan

Hafta Hafta Hamilelik, Dr.Kaan Kocatepe

Blogcu Anne,http://blogcuanne.com/

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı