GebbePınar 'ın Annelik Hali

Tuvalet Alışkanlığını Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Daha önce tuvalet alışkanlığı için hem anne olarak hem de cücüğümüzğn hazır oluşluluğunu nasıl anlayacağımızı  burada yazmıştım 🙂 link; https://geb-be.com/tuvalet-aliskanligi-icin-hazir-oldugumuzu-nasil-anlariz/
IMG_5627
 • Acele etmeyin, bebeğiniz daha yeni emeklerken ne zaman bezsiz olacağını düşünüp karalar bağlamayın, anın tadını çıkarın.
 • Arkadaşımın oğlu 20 aylık tuvaletini söylüyor, sude 18 aylık bezi Yok diyip karşılaştırmayın. Çocuğunuzun sinyallerini takip edin. Onun biyolojik saatini okumaya çalışın.
 • Sürekli takip altında tutabilmeniz için işten izin alabilir- evdeyseniz ev işleri rutinlerinizi erteleyebilir mesane kontrolü sağlamasını ve tepkilerini izleyebilmek için gözünüz üzerinde olabilir. Altına kaçırsa bile saat aralıkları size fikir verebilir.
 • Evde düzenlemeler yapabilirsiniz. Değerli halılar perdeler var ise kaldırabilir.  Koltuklara ve yataklara Alezli örtüler serebilirsiniz.
 • Banyo için, motor becerilerine göre lazımlık- klozet adaptörü ve bir de basamak edinebilirsiniz.
 • Kıyafet seçimi de kolaylaştırıcı olabilir. Yaz ise bir kilot bir atlet çok kolay olur.  Ya da kendisinin de kolaylıkla çıkarabileceği esnek taytlar, şortlar, elbiseler olabilir. Çıt çıtlı tulumlar- atletler- sadece elde yıkama yazan kıyafetler(!) ise zorluk çıkarabilir.
 • Çişini doğru yere yaptığında, kakasını yaptığında, kilodunu giyip çıkarması gibi davranışlarını takdir edin. Çiş birikintileri ya da kaka öbeklerine(!) gülümseyerek temizleyin. Mimiklerinizde tiksinti ya da kızgınlık görmek onlarda da aynı hisse sebep olabilir. Çiş kazaları bu alışkanlığın doğal süreci, çişlerde dünyanın en mikroplu şeyi değil. Gün içinde karşılaştığımız- umumi tuvaletlerde gördüklerimizden sonra …
 • Cücüğünüze başladığınız günlerde sürekli “çiş var mı- kaka var mı? Diye sormayın, oyunun en tatlı yerlerinde haydi tuvalate demeyin, oyuna başlamadan önce tuvalete gitmeyi teklif edin bir de oyun bitince, zira oyunları da uzun sürmüyor 🙂
 • Tuvalet hijyeni çok önemli. Hem lazımlık- adaptör ya da klozete dokunduğu yerler açından hem de bireysel hijyen davranışların kazanması açısından.
 • Tutarlı olmak, aman şimdi kiloda yap ama sadede bu seferlik deseniz bile o kırılma noktası olup en başa dönebilirsiniz.
 • Gülümseyen yüzlü, ahenkli ses tonu, eğlenceli tuvalet hali, her Kazanımda öpücük, sarılma, iltifatlar ile süreci güzelleştirebilirsiniz. Her çiş kaka sonrası ödül koymak, doğal bir süreç olan tuvalet alışkanlığına farklı anlamlar yüklemesine sebep olabilir.
 • Tüm bunlara rağmen cücük tuvalet alışkanlığı için direniyor ve siz de kendinizi tahammülsüz hissederseniz, biraz normale dönmek için bekleyebilirsiniz.

yazılar iyi oldu mu size fikir vermesi için arkası yarın tuvalet alışkanlığı dizimiz başka bir bölüm ile sizlerle olacak,

Sevgiler, Gebbepinar

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Oglum suan 3 yasinda ve Bizde bugün tuvalet egitimine basladik daha önce alistirmaya calistirdim ama hazir olmadigini farkedince biraktik ve bugünkü durumunu görünce cok mutlu oldum cünkü artik oda bunu istiyor ve hazir oldugunu gördüm. Ve sizin bu yazinizi görünce sanki bizzat benim icin hazirlanmis gibi cok tesekkürler yaziniza bayildim bunu Göz önünde bulundurup egitimimize kaldıgımız yerden devam edicegiz..

 2. Daha önce okumak nasip olmamıştı şimdi hepsini okudum ve şahane bir yazı olmuş tebrik ediyorum sizi. Zeynep adında bir kızım 22 aylık etraftan o kadar çok çişini söylüyor mu bence öğret kışa giricez gibi gibi sorular geliyor ama hepsine kulak tıkıyoruz çünkü hazır değiliz bunu biliyordum ama yazınızı okuyunca haklı olduğumu bir kez daha anladım. Çok teşekkürler yazının devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı