Ebe Pınar Gözünden

670 gr ile Hayata Tutunmak…

Evrenin mesajlarına inanır mısınız? Ben inanıyorum. Baktığın yerde değil de gördüğün yerde saklı o mesajlar! belki bir duvar yazısında belki kulak kabarttığın bir haber de belki de bir kitap da…  kitap

17 Kasım dünya prematüre günü olarak kutlanıyor ve son yıllarda mor renk ağırlıklı paylaşımlar ile de farkındalık yaratılmaya çalışıyor. Bu konuda benim görüşüm ise: : prematüre bebek annelerinin doğum izni- süt izinleri uzatılmadıkça, her anneye psikolojik destek sağlanmadıkça, her hastanede ki yeni doğan yoğun bakımlar yüksek standartlar ile donatılmadıkça, prematüre bebekler normal Bebek gibi kabul edilmedikçe yetmez tabi ki… ben bu satırları yazarken kendimi de sorguluyordum prematüre bebek ve ailesi için destek ne kadar özel ve ben bu konuda planlı bir eğitim verme konusunda ne kadar eksiğim diye, prematüre bebeklere anne sütü, annelerine emzirme konusunda nasıl destek olabilirim … derken ” 670 gr ile Hayata Tutunmak” kitabı çıktı karşıma sonra da yazarı İnci… yaşadıkları ile umut veren, anneliği ile güç veren, verdiği danışmanlık hizmeti ile ailelere ilaç gibi gelen İnci…

inci candemirBen o kitapta buldum. Hatta okurken de burada paylaşmıştım. Peki kitabın yazarı İnci Candemir şimdi neler yapıyor diye merak ettim, Türkiye ‘de prematüre bebekler ve ailelerin durumu nasıl diye bizzat kendisinden bilgi almak istedim. Görüştük. Beni kırmadan kendisi sorularıma cevap harika bir yazı derledi.. Sohbetimiz ben de baki, yazısını da sizlerle paylaşıyorum

Umuyorum ki bu yazı; ihtiyacı olan herkese ulaşır…

İnci Candemir kimdir ?

ABD’da erken doğum yapan İnci Candemir, 5 buçuk aylık – 670 gram doğan oğlu ile yaşadıklarını ‘’670 gram ile Hayata Tutunmak’’ adlı kitapta prematüre bebek ailelerine umut olması için kaleme aldı.

Prematüre bebek annesi olmanın zorluklarına dikkat çeken Candemir şunları söylüyor:

Oğlum yoğun bakımda yatarken binlerce bilinmeyenli bir girdapta, birçok soru işareti vardı kafamda.Benzer bir süreçte aynı zorlukları geride bırakmış birinden destek almak, her aşamda neyle karşılaşacağımı bilerek daha bilinçli ve güçlü bir anne olmamı sağladı. Eğitimden öğrendiklerim sayesinde de 24 haftalık doğan oğlum bugün sağlıklı ve mutlu 2.sınıf öğrencisidir’’.

ABD Minnesota Üniversitesi’nde “Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı” eğitimi alan Candemir bu mesleğin Türkiye’deki ilk ve tek uygulayıcısıdır.

2013 den beri kendisi gibi prematüre doğum yapan annelere verdiği eğitimler ile yol göstererek, destek sağlamaktadır.

“PBED” nedir? nasıl ortaya çıktı? neleri kapsıyor? IMG_2311

‘’Prematüre bebek aileleri bizimle daha güçlü’’

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı ( PBED) ailelere ihtiyaç duydukları bilgi ve yol gösterici desteği sağlamaktadır.

Türkiye’de her yıl 50.000 bebek, 999 gramın altında prematüre olarak doğmaktadır.

Erken doğum ile sonuçlanan hamilelikler, anne için bedensel ve ruhsal travmalara sebep olmaktadır.

Kuvözdeki bebeğinden uzak kalan anne, yaşadığı belirsizlik nedeniyle korku, çaresizlik ve suçluluk gibi baş edilmesi güç duygular ile karşılaşır.

Tıbbi bakım nedeniyle ortalama 60 ile 80 gün bebeklerinden uzak kalan ailelerin yoğun bakım sürecine dahil olmaları ve desteklenmeleri gereklidir.

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı, anne ve babayı bilgilendirerek bebeğin iyileşmesine ve gelişimine katkı sağlar.İlk günden itibaren prematüre bebeklere tıbbi hizmet vermek kadar, ailelerine de eğitim vermek gereklidir.Tüm araştırmalar anne – baba tarafından kuvöz ortamında sağlanan doğru dokunuş ve temasların (Kanguru Bakım vb) prematüre bebekler üzerinde iyileştirici etki yaptığını ortaya koymuştur. Bebek hastanede kaldığı süre boyunca gerekli eğitimin ebeveynlere verilmesi kadar , eve taburculuk sonrası da çok önemli bir evredir. Hastaneden evine taburcu olan bebeğin beslenmesi ve bakımı gibi birçok soru karşısında yaşanan bilgi eksikliği annenin kaygılarını artırmaktadır.Evde bebeğinin bakımını üstlenen anne baba uyum geliştirmeye çalışırken yalnızlık duygusu, bilinmezlik ve yetersizlik yaşar.Temel bakım, beslenme ve erken müdahale konularında ebeveynlere yetkinlik kazandıran PBED eğitim programı prematüre bebeklerin gelişimini destekler.

Prematüre bebek aileleri artık yalnız değiller ve PBED ile daha güçlüler.

Nasıl bir danışmanlık hizmeti veriliyor PBED’ de?

PBED toplam 10 saatlik bir eğitim programıdır. Erken doğumun gerçekleştiği ilk gün itibarı ile devreye girer ve ilk 4 saatlik eğitim bebeğin hastanede kaldığı süreci kapsamaktadır.

Eve taburculuk sonrası ise kalan 6 saatlik eğitim temel bakım, beslenme ve gelişim gibi konuları kapsamaktadır.

İstanbul il sınırları içinde ailenin bulunduğu hastane ve ev ortamında mobil hizmet sunulurken, şehir dışındaki ailelere Skype video destekli program ile ulaşılmaktadır.”

Daha fazlası için; www.pbed.net ziyaret edebilirsiniz ya da  instigramdan https://www.instagram.com/incicandemir_pbed/ takip edebilir, çevrenizde erken doğum yapmış anne varsa önerebilirsiniz.

sevgiler,

Pınar

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı