Ebe Pınar Gözünden

Neden ?? ..Gebelikte Nefes Egzersizleri..

Hayatın en kısa özeti; ilk nefes alma ile merhaba ve son nefes verme ile elveda değil midir?

Hayatımız üzerinde de bin bir gücü vardır aslında, şifa verip canlandır, huzur tomurcukları açtırır içimizde, an’ın farkındalığını sağlar. Tüm tepkilerimizi en yalın şekilde onunla gösteririz ve tepkimize göre şekillenir nefesimiz..çoğu zamanda fakına varamayız. Oysa yaşadığımızın en güzel ifadesidir nefes..

İçinizin camlarını, kapılarını açıp havalandırmaktır nefes..ferahlamaktır..

www.geb-be.com

Gebelikte ise oluşan fiziksel, psikoljik ve metabolik değişimlere ayak uydurmak için yapılacak en yararlı çalışma, nefes çalışmalarıdır.

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte siz ve bebeğiniz için gerekli olan kan ve oksijen miktarı artmaya başlar. Bu yüzden hem annenin çabuk yorulmasını önlemek hemde bebeğin gelişiminde bozukluk olmaması için annenin doğru nefes alıp vermeyi bilmesi çok önemlidir.
Nefes çalışmaları ile; göğüs ve karınızı kullanarak nefes alıp verirken,nefesin bedende ve zihinde yarattığı rahatlamayı ve nefes kapasitenizi arttırmış olursunuz.

Aynı zamanda nefes karnınızı, kaburgalarınızı ve sindirim organlarınızı masaj yaparak rahatlatıcı etkiye de sahiptir.Gebelikte görülen hazımsızlık, mide yanması, mide bulantıları gibi durumlarda da etkilidir.İlerleyen gebelik haftalarında rahmin büyümesi ile nefes almakta güçlükler oluşur, güçlenen diyafram kası ile bu durum önemli ölçüde azalacaktır.

Nefes alma tekniğini bilen bir anne DOĞUM SÜRECİ’ nde de konsantre olmayı kolaylaştırır ve dalgalar esnasında ve arasında rahatlayarak gücünü doğru kullanır,bebeğine daha rahat oksijen gönderir, kontrolsüz ıkınma yerinde bebeğini iterek doğumuna etkili şekilde yardımcı olur..

sevgiler, pınar..

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı