Doğuma HazırlıkEbe Pınar Gözünden

Neden Doğuma Hazırlık Eğitimi? Yararları…

doğumuna-sahip-çık1-184x300

Eskiden çok eskiden, pireler berber develer tellal iken, doğumlar havada karada yapılırken, bebekleri leylekler getirir, anneler sadece kucaklarını açar, babalar da bir ileri iki geri kapının önünde volta atıp beklermiş, doğumlar çok kolay olurmuş. Doğumlar ameliyathanelere taşınıp, teknoloji ve ilaçlarla beraber korkular devreye girince bu masal da burada bitmiş!

Doğru bilginin hissettirdiği güven ve hayatı kolaylaştırıcı etkisi, bebek sahibi olmaya duyulan heyecan ve nasıl doğurabileceğine ilişkin merak, kaygıların uçsuz bir çöl ve desteğin de çölde vaha bulmuş kadar önemli olması Doğuma Hazırlık Eğitimini gerekli kılan şeyler.

Çiftler, illaki doğal-normal doğum konusunda değil, bebeklerine kavuşma sürecinde yaşanılabilecek her şeyi öğrenmek, tercih edebileceklerini değerlendirmek, okumak, izlemek, eşleri ile olmak, güvenmek, birey olarak değer görüp anne-babalığa bebekleri daha anne karnındayken hazırlanmak istiyorlar. Doğumu birlikte yaşamak istiyorlar. Bir devri değiştirip yeni masallar yazmak istiyorlar.

Çiftlerin bu bakış açıları önemsenerek hazırlanan Doğuma Hazırlık Eğitimleri ile şunlar hedefleniyor:

 • Doğumun ne olup ne olmadığı konusunda bilgilendirme ve bu süreçte ebeveynin neyi neden istediğini bilerek, kendi hür iradesi doğrultusunda, baskı altında kalmadan tercih etmesine rehber olmak.
 • Doğumunu her hali ile kabullenmesine destek olmak.
 • Korkunun giderilmesi, doğum sürecinin üzerinden kolaylıkla gelebilmeyi sağlayan teknikler (nefes-gevşeme- masaj-özel pozisyonlar) doğumu hakkında sorumluluk alma bilincine yönelik bilgiler vermek.
 • Babanın doğum süresince desteğinin sağlanması, varlığının doğum eylemi için bebekleri için ne kadar önemli olduğunu göstermek ve eşine nasıl yardımcı olabileceğini öğretmek.
 • Doğum ekibin kurulmasında iş birliğinin sağlanması, annenin rahat-keyifli-korkudan ve ağrıdan arınmış bir doğum ile bebeğine kavuşması için ortam hazırlamak.

Tabi bir çiftin doğuma hazırlık kursundan ne kadar fayda sağlayacağı, bu kursa göstermiş oldukları özen, öğretmenleri ve kullanılan tekniklerle de yakından alakalı. Etrafta bu kadar çok seçenek varken bu kursun seçimi de ayrı bir özen gerektiriyor.

Uygun bir Doğuma Hazırlık Eğitimi ile;

 • Hamilelikte beslenme, hareket farkındalığı sağlanır. Gebelerde hem fizyolojik hem ruhsal sağlık bilinci artar.
 • Anne-bebek bağlanmasının temelleri doğru atılır.
 • Çiftlere ve doğuma-hamileliğe özel ihtiyaçlarına yönelik planlanmış eğitimlerde herhangi bir çekinme hissetmeden sorularını rahatça sorabilir, uygulamalı eğitimlere çok daha rahat katılabilirler. Grup eğitimlerinde ise hamile arkadaşlar edinip, eş de kendi baba çevresini oluşturabilir. Doğum sonrasında da bir araya gelerek ebeveynlik tecrübelerini paylaşabilirler.
 • Bilgi edinmeden vermiş olduğu güvenle, doğumun ne olup ne olmadığı konusunda fikir sahibi olarak, doğumuna güvenmiş ve korkularının üstesinden gelmiş olurlar.
 • Babaların eğitimlere katılması, karı-koca ilişkilerinin yıpranmamasına ( eğitim eşlerin bir birini anlamasını kolaylaştırır), konuşulamayanların konuşulmasına sorun olmaktan çıkmasına, babalık rolüne çok daha kolay geçebilmesini sağlar.
 • Doğum sürecini kolaylaştıran nefes-gevşeme-hareket-masaj-aromaterapi-birebir destek gibi ilaç dışı uygulamaları öğrenir ve kendi bedenini- iç dünyasını keşfetme şansı kazanır.
 • Doğumdan beklentileri doğrultusunda kurabilecekleri doğum ekibi ile temeli güvene dayalı, aynı dili konuşabildikleri, doğum ortamın şartlara göre düzenlenmesi ile daha tatminkar bir doğum düzenlenmesi sağlanır.
 • Neler yaşanılabileceği konusunda fikir sahibi olunduğu için doğum sürecini panikten uzak- soğukkanlılıkla yönetmeyi sağlar. Baba eğer doğumda olacak ise nerede duracağı nasıl yardımcı olacağı konusunda bilgi sahibi olur.
 • Doğum süreci kısalır, doğum kolaylaşır, doğuma bağlı gelişebilecek travmalar yaşanmaz,
 • Ailenin, doğum bilincinin artması sayesinde doğum ekibi ile daha sağlıklı iletişim kurulabilir.
teşekkürler...
teşekkürler…

Doğuma hazırlık eğitimi ile ebeveynler için hamilelik sürecinin keyifli-bilgili geçmesinin önü açılır, doğumun bir çıkmaz gibi görülmesinden çok bir kavuşma anı olarak algılanmasının yanı sıra karı-kocalıktan anne-babalığa yumuşak bir geçiş sağlanır.

Ebe Pınar MALLI

Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu, Ebe, HypnoBirthing® ve Aktif Doğum Doğuma Hazırlık Eğitmeni

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu