BlogGebbePınar 'ın Annelik Hali

Her emzirmenin bir vedası var… bu da bizim ki!

“Nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım, bazen göz yaşı olduğun bazen hisli bir şarkı…” benim emzirme hikayemin özeti… şimdi kulağınızda bu şarkının melodisi ile okuyun yazacaklarımı :)   image2 (40)
Doğar doğmaz göğsüme konan bir cücük, sıcaklığı, teninin nemli hali, kalp atımın hissi hala orda… İlk emzirme eşimin eli, Ilgaz’ın dudakları ve memem harika ekip! Kurtlugillerin kesişim kümesi 🙂

Sonra mı?
Ne kadar zordu ilk günler, karnabahar gibi açılmış meme uçlarım, bildiğim tüm yöntemleri dememe rağmen geçmeyen, acıyan; kantaron yağı ve meme ucu kremim ile tanışınca uçup giden… bir de terzi kendi söküğünü dikemezmiş gerçeğinin omuzlarımda ki ağırlığı!
Her gün bugün de emzirdim diye şükrettiğim, bir gün bir gündür dediğim günler.

img_0736Yorgunluk- iştahsızlık- uykusuzluk ile az az olan sütüm ve onu arttırmak için çeşit çeşit ot baharatlar ile aktara dönen mutfağım. 7/24 çalışan Pınar süt üretim tesisleri gibiydim.
Kırkımın çıkması ile geçen lohusalık sonrası dağılan parçalı bulutlu ruh halim; emzirmede de level atlattı. Sanki yüzyıllardır emziriyormuşum gibi kendime olan güvenim. Dördüncü ayda saçlarımı diken diken eden, gözlerimde yaş bırakmayan, korktuğum, geceyi gündüze eş ettiğim meme grevi… Onuncu ayda gelen dört diş ile emzik görevi gören memelerim, geceleri Ilgaz’a eş yoldaş olan memelerim… Ekranda gördüğüm cevizli ekmek sonrası şişen taş gibi olan memelerim… On sekizinci ay ile evde- sokakta “meme de meme” diye “Ilgaz em” diyerek iki emme arası bile yakamı bırakmayan cücük, artık v yaka giyemez, kucağıma alamaz bir Pınar 🙂
Bana insan üstü bir hal katmadı emzirme, çok muhteşem kusursuz da hissettirmedi. Bizim ki mutualist yaşamın en güzel örneğiydi. O benden anne sütünün mucizesi ile can buluyor, ben ise sayesinde yediğime içtiğime dikkat ediyor, hamilelik kilolarıma güle güle diyordum, onunla baş başa geçireceğim bana ilaç gibi gelen zamanlar…
Sessiz iletişimimizin bir parçası, onun kuytu köşesi, ağlama sonrası en güçlü sakinleştirici emzirme…
img_0999Emzirmeyi hem mahrem hem de özgürce yapabildiğim, normalleştirdiğim zamanlar…
Acaba memelerim eski haline dönecek mi diye düşündüğüm zamanlar…
Anlattıkça anlattım, özetlersem…
Rakamsal değerleri asla sevmedim, önemli olduğunu bildim ama takıntı yapmadım (lohusalık dahil yapmamaya çalıştım). Biliyordum ki fikir olarak akışına bıraktığımda- aman kucağa alışır diyenlere kulak asmadan bolca ten tene temasta kalıp, saat kurmadan bebeğimin verdiği sinyallere göre sıklıkla emzirip, iki kişilik yemeyerek ama iki kişilik içerek, zaman zaman sekteye uğrayarak meme redleri, meme ucu problemleri, emme sevdalısı Ilgaz ile uykusuz gecelerde mombieye dönsem de emzirmede 21. Aya kadar geldim.
Tabi “daha emzirmeye devam edecek misin? Kes kes bir daha bırakamayacaksın” diyenler köşeye de sıkıştırmadı da değil!
21. ayda yoğun çalışma temposu, hala 2 saatte bir emmelere rağmen azalan sütüm sonrasında meme ucu yaralarım yeniden başladı çünkü azalan sütü daha güçlü emme refleksi ile çekmeye çalışan ve çene kasları iyice güçlenen bir Ilgaz vardı artık. Gündüz emmeyen, öğünlerini- ara öğünlerini de dolu dolu yiyen bir Ilgaz da…
Meme ucu yaralarım ve Ilgaz’ın geceleri sadece uyandığında yeniden uykuya geçebilmek için emmek istemesi sonrasında dedim artık memeden kesme vakti.
Tabi birdenbire olmadı… img_3300
Avantajım vardı… Gündüzleri hem işim hem okul sebebi gündüzleri emmiyordu. Gündüz ve gece uykuya geçişi emme ile olmuyordu. Evde olduğum günler de artık aramıyordu. Ama birbirimize emzirme zamanı gibi baş başa olduğumuz zamanlar yaratmıştım. Kucak kucağa olduğumuz kitap okumalar, yanak yanağa kim daha uzun öpecek, el ele olduğumuz elim sende oyunları, saklambaç oynayıp sobelenince sarılmalar gibi….
Azaltarak… bir emzirme diğer emzirme yerine okşamalar, sırtını sıvazlamalar, koklamalar, öpücükler koyacaktım. Bir emzirme olurken diğeri yerine emerken söylediğim ninnileri şarkıları koyacaktım. Bir emzirme birlikte olup diğer sefer babası gidecekti yanında…
Öyle de oldu… Ilgaz da bu azaltmaya direnç göstermedi… iki haftanın sonunda artık gece de iki emzirme oluyordu. Meme ucu yaralarım, kullandıklarım ile daha da iyiye gidiyordu.
Gündüzleri ise gecenin alıştırmasını konuşarak yapıyorduk, Ilgaz sütünü artık bardaktan içecek, geceleri mışıl mışıl uyuyacak… Annesi- babası hemen yanında olacak… Aydede- yıldızlar gece başında bekleyecek, güneş ise sabah Ilgaz uyansın da ışık olayım oyunlar oynasın diye gülümsüyor dedik.

ilgaz-226Son hafta gece de bire düştü… o da sabaha karşı 5 gibi “meme em Ilgaz, anne aç meme“ diye sayıklıyordu… emdi emdi emdi… gece uyanmaları üçe inmişti.
Sonra bir sabah, ondan da vazgeçtik, kucağımda ona her zaman ki ninisini söyledim, koala gibi sarıldı, uyudu… yatağa geçtik uyumaya devam ettik.
Ertesi sabah yine, “anne meme aç” bu sefer dirençliydi, su teklif ettim önce istemedi sonra “Ilgaz su iç dedi” kabul etti… içti ve uyudu. Meme öylece ona bakakaldı 
Ertesi sabah yine “meme” dedi, kucağıma aldım “ istemez” dedi… yattık sırtını kaşıdım, öptüm sonra sarıldı uyuduk…
Ertesi sabah o uyanmadı, ben uyanık onu bekliyordum… mışıl mışıl uyudu…
Ertesi sabah uyanmadı, ben de uyanmadım…
Derken bir akşam işten geldim, “Ilgaz meme aç” dedi,” Ilgaz süt mü istiyor?” dedim, “meme aç dedi, açtım… sevdi sevdi, anne yara dedi, öptü… kapa” dedi…
O gün anladım ki bu bir vedaydı…
Bilinçli bir veda, onun da gönlünün olduğu, içten bir veda…
Benim ise özlemle anacağım, yok yok ağlamıyorum şimdi, gözüme toz kaçtı… Anneliğime dair en çok özleyeceğim…

Son söz; Emzirme The Finito!           gebbepinar-6

Darısı, daha güzel bir veda süreci sizlerin olsun…

Sevgilerimle,
Gebbepinar

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Sonu huzunlu biten bir film izledim sanki, baya gozlerim doldu agladim ya simdi ? Ilgaza hamileydiniz sizi takip etmeye basladigimda ve tabi ben de hamileydim. Oglumla aralarinda 3 ay var. Ilgaz’in dogdugu ilk zamani hatirliyorum, dogdugu gun omzunuzdaki ilk pozunu.. Ahh ne cabuk geciyor zaman.. Sanki ilk ayrilis gibi huzunlendirdi beni, Allah hic ayirmasin insallah sizi

  2. Çok güzel bir yazı olmuş Pınar hanım elinize, yüreğinize sağlık duygulandım okurken.. Bizde bu ara aynı şeyleri yaşıyoruz oğlum Berkin de 21 mart doğumlu gece çok sık uyanıp emiyor uykuya memeyle geçiyor ben de ilk günden beri ne zaman istediyse emzirdim şimdi de seyreltemiyorum. Gündüzde sürekli meme istiyor oyalayabilirsem güzelce yiyor yemeğini ama başaramazsam doğru düzgün yemiyor gündüz emzirmeyim desem gece uykusuz kalıyoruz eşimde bende oğlumuzda perişan gece emmesin gündüz emsin desem yemiycek bırakalım desem bırakır akıllı bir çocuk Berkin de Ilgaz gibi ama ben çok duygusalım bu konuda sanki onu çok üzücem en sevdiği şeyden mahrum edicem gibi geliyor aslında 21 aydır dolu dolu emdi çalışmıyorum da ben fazlasıyla emdi yani☺️ Gece uyandıkça yarın kesin bu işi bitiricem diyorum gündüz kıyamıyorum galiba ben 21 marta kadar beklerim hatta bu kafayla 5 yaşına kadar emziririm kendi bırakmazsa? Bir de ön dişlerinde kararmalar başladı fırçalamamıza rağmen ona da canım çok sıkılıyor gece emmesinden oluyormuş çocuk doktoruna sormuştum nasılsa süt dişleri dedi ama ağrı yapar diye korkuyorum bi fikriniz vardır muhakkak sizce ne yapabilirim diş doktoruna götürücem tabii ki acaba ne yapılır merak ediyorum?
    Yazınız çok güzeldi tekrardan emeğinize sağlık Ilgazı öpüyorum iyi akşamlar şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için ??

  3. Merhaba pınar hanim yazınızı su gibi okudum. Yazının sonunda bende duygusallastim. bir şey sormak istiyorum. gündüzleri emzirmediginizde göğüsleriniz şişmedi mi. yakın zamanda mastit oldum emzirme den duramiyorum 11 aylik oglum bu arada. sevgiler ☺

  4. yazınızı okurken çok duygusallaştım çünkü aynı sorunlarla karşı karşıyayım? oğlum şubatta 2 yaşina girecek ins memeden kesmek istiyorum gündüzleri her ne kadar emzirmesemde uyurken meme agzinda olacak illa ayrıca sut içmesine rağmen ?eşime kalsa emedildiği kadar emsin fakat gün içinde doğru düzgün yemek yemiyor gözünün içine bakıyorum bir öğününü güzel yesede emzirsem diye can atıyorum ?emmeyi bırakırsa emzirirken gözümün içine bakması memeyi sevmesi aramızda ki o yakınlaşma sanki olmayacak gibi geliyor? gece meme hep ağzında olsun istiyor bu durumu nasıl atlatabilirim? karmaşık duygular içindeyım ve ne yapacağımı şaşırmış bi halde ?

  5. Merhabalar, benim de oğlum 21 aylık ve aynı durumdayız. Gece meme hep ağızda dursun istiyor, ağlayarak uyanıyor ve meme almadan da çok zor uyutuyorum. Ve emmeden uyuduysa üst üste 15 dk arayla uyanıyor birkaç kez. Eşimle bile sorun yaşamaya başladık, kes artık memeden diye baskı yapıyor sürekli. 24 ayı tamamlamayı planlamıştım ama ben de çok yoruldum artık. İnş sağlıklı bir şekilde atlatırız bu süreci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı