Ebe Pınar Gözünden

MAMA SANDALYESİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

IMG_4937Bebeğinize ne yedirdiğiniz ne kadar önemli ise nerede yedirdiğiniz de, yedirdiğiniz yerin güvenlik önlemlerini sağlamak da o kadar önemli. Yatarak bebek beslenmeyeceği konusunda hemfikirsek mama sandalyesi ile ilgili alınacak güvenlik önlemlerini bir bir sıralıyorum.

Bebeğinizin Güvenliği;

Bebeğinizin güvenlik kemerlerini takın, özellikle alttan kaymaları önlemek için bacaklarından takılan kemerleri gözden kaçırmayın.

Bebeğiniz desteksiz dik oturamıyor ise, mutlaka sandalye içinde onu destekleyerek oturtun.

Bebeğiniz mama sandalyesinde mutlaka gözetiminizde olmalı! Bebeğinizin yanından ayrılmamak için: yemeği, mama önlüğü, silme bezi, kaşığı ne gerekiyorsa yanınıza alın.

Kullanılan kap kaçağın ve mama sandalyesinin yemek yeme yüzeyi BPA’sız kırılmaz malzeme olması önemli, zira bebekler yüzeye vurmayı ya da kapları bir birine vurmaya bayılır.

Eğer tepsili yani yemek yeme alanı çıkıp takılabilir bir mama sandalyesi kullanıyorsanız, takarken ve çıkartırken bebeğinizin ellerinin nerede olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Aynı zaman da sıkı sıkı takıldığından emin olun, aksi halde yemekler yerde bebeğiniz bir yerde olabilir L

Hijyen koşulları;

Sandalyenin özellikle yemek yenilen alanı uygun bir yüzey temizleyici ile silip, yemek artıklarından uzaklaştırılmalı. Çünkü bebekler önlerinde ne bulsalar ilk ağızlarına atarlar ve çürümeye yüz tutmuş bir yiyeceğin onun için uygun olup olmadığını anlamaz.

Yiyecekler çürümeye başladıkça zararlı bakteri üretmeye başlar, mama sandalyesi yünlü ya da kumaş bir yüzeye sahip ise üzerine bir koruyucu örtülmesi ya da sık aralıklar ile yüzeyin silinmesi önemlidir.

Altına sereceğiniz örtünün mama sandalyesinin altına gelecek şekilde olmasına dikkat edin, örtünün üzerine mama sandalyesini koymayın.

Mama Sandalyesinin Konumu:

Mama sandalyesini, duvara, başka bir masa- masa ayağına ya da ayağı/ eli ile dokunup- güç alıp devrilmesine yol açabilecek yüzeylerden uzak tutunuz.

İki mama sandalyesini yan yana koymayın, bebekler bir birini ittirebilir. Mama sandalyesinin devrilmesine yol açabilir.

Tepsisi olmayan bir mama sandalyesi ise masa da ki kesici, kırabilen malzemelerin düzenine dikkat ediniz.

 

Diğer Koşullar;

Bebeğinizi mama sandalyesinde yalnız, altında bir köpek ya da bir köpeğin oynamasına izin vermeyin.

Katlanır tarza bir mama sandalyesi ise, tam açık iken mutlaka kilitlerinin açık olduğundan emin olun, bebeğinizi öyle oturttun.

 

Eğer, Kancalı bir mama sandalyesi kullanıyorsanız; sabit tahtalar ya da metal masalarda kullanın. Üzerinde masa örtüsü olan masalarda kayabilir. Bebeğiniz masayı sallayabiliyorsa yeterince sıkı değil anlamındadır.

Güvenlik çok önemlidir! Bebeğinizin keyifle yemek yediğini görmek paha biçilmezdir.

Sevgiler, Ebe Pınar

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı