Ebe Pınar Gözünden

Kolay Bir Doğumun İp Uçları!

Doğumu düşününce hep bir karasızlık- hep bir tercih edebilme hali… peki bir tercih miydi? birini seçince kahraman diğerini seçince korkak mı oluyordun?

Teknoloji her zaman insanlar için en iyisini düşünerek mi gelişiyordu?

Doğumu düşününce hep bir acı hali en feryat figanlı film kareleri, kadın kadına sohbetlerde bitmeyen en korkulu doğum hikayeleri… Peki bunlar gerçek ise kadınlar neden doğurmaya devam ediyordu?

Peki medya da boy gösteren onlarca ünlü, diğer ülkelerde yaşayan kadınlar, hemen bir kuşak arkamızda annelerimiz ninelerimiz tüm bunları duymamış, okumamış ve izlememiş miydi de normal doğum yaptılar?

İşte bunları düşüne düşüne upuzun gelen kırk hafta gelip geçiyor, asıl mesele bebeğinize kavuşacağınız, o miss gibi kokusunu içinize çekeceğiniz, yapış yapış, ıslak ıslak sıcacık göğsünüze bastıracağınız o an’a odaklanılmıyor. O zaman bu harika buluşmayı kolaylaştıracak öneriler sunuyorum sizlere.

Öncelikle “Olumlu“ düşünün!

Olumlu düşüncelerin içine içsel konuşmalarınıza olumlu kelimeler serpiştirerek başlayabilirsiniz.

Sizi toz pembe hayaller içinde uçurmak değil amaç, gerçeklerden uzaklaştırmak ise hiç değil! Amaç; üslup değiştirmek bu yüzden; doğuma ilişkin bakış açımızı değiştirmeye kelimelerden başlayabiliriz. Mesela; sancı kelimesi yerine doğum dalgaları diyelim, doğuma yönelik kullandığımız terimlere bir güzellik getirelim, nasip olur da bunları hissettiğiniz de neden dalga dediğimi çok iyi anlayacaksınız, doğumda bilinmesi gereken en önemli nokta doğum dalgaları ile nasıl baş edeceğiniz ve ne kadar şiddette olacağını bilmekten ziyade o dalgalara kendinizi bırakıp bebeğinizin doğmak için gösterdiği harika çabaya nefes alıp vererek destek olabilmektir.

Unutmayın! Negatif düşünceler ile pozitif işler başaramazsınız…

Bedeninize- İç güdülerinize ve Bebeğinize Güvenin!

Bedeninize- iç güdülerinize- bebeğinize güvenmek doğum süresince sizin en büyük ışığınızdır. Normal doğum hakkındaki efsaneleri,” doğumun mucizesine inanan, bedeninin doğum yapabilmesine uygun yaratıldığını kavrayan, zihnini kemiren korkularıyla yüzleşecek cesareti yakalayan, bebeğinin kendiliğinden doğma isteğine kulak veren kadınlar” değiştirecektir.IMG_6670

Doğumunuza hazırlanın!

Doğum şekliniz her ne olursa olsun doğumunuza hazırlanmak. Bunu yaparken doğum şekline yönelik saplantılı düşüncelerden uzaklaşmak çok önemlidir.  Hamilelik süreci sizin kendinizi keşfediş serüveninizdir, anneliğe güvenli bir merhaba diyebilmek için de harika bir zaman dilimidir. Bu süreçte grup doğuma hazırlık eğitimleri ya da HypnoBirthig ile çiftlere özel eğitimleri seçebilirsiniz.

Doğru kişilerden ihtiyacınıza yönelik alacağınız doğru bilgiler ile bilinmeyenden duyulan korkuyu azaltmış olup, uygun bir destek ile bu sürecin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bebeğiniz ile anne karnında iletişime geçmeyi öğrenirsiniz.

Ayrıca bu kurslarda doğuma hazırlık egzersizlerine merhaba derken fit ve esnek bir hamile olurken, beslenme durumunuzda da olumlu değişiklikler olabilir. Nefes çalışmaları ile doğru nefes almayı öğrenip, bebeğinize doğum sürecinde bolca oksijen göndererek dalgalar esnasında rahatlar. Görselleştirme ve gevşeme çalışmaları ile, korku ve heyecanınızı kontrol ederek süreç boyunca sakin kalabilirsiniz.

Sezaryen dahi olsanız, olabilecekler dahilinde öngörünüz olur. Tercih edebileceklerinizi, bebeğinize ilk merhabanızı planlayabilirsiniz.

Hamileliğinizin dolu dolu keyifle geçmesine sebep olur. Karı- koca rollerinizin yanında anne-baba rollerinizi eklerken bir arada yapabileceğiniz harika etkinliklerdir aynı zamanda. Askerlik anısı gibi senelerde anlatılacak olan hamilelik ve doğum hikayenize renk katmaktır.

IMG_5776Doğum Ekibinizi Seçin!

Siz doğuracaksınız. Bebeğinizin bedeninizin içinden göğsünüze gelmesi arasında geçen adına doğum dediğimiz bu süreçte, size ve bebeğinize hizmet edebilecek. Sizi hayalini kurduğunuz doğumunuz için cesaretlendirebilecek, doğum süresi boyunca bir fiil destekleyebilecek – ancak olası sürprizler karşısında bilgisi ve tecrübesiyle -kişisel çıkarlarından çok- en doğru yaklaşımı gösterebilecek, sabırlı bir ekip önemlidir. BU ekip siz bebeğiniz eşiniz doktorunuz ve ebenizdir.

Sizinle hamilelik- doğum ve lohusalıkta da birlikte olabileceğiniz bir ebeniz olursa ise, hissedilen keyif artacak, yaşanan her ne olursa olsun yanınızda bir omuz olduğunun verdiği güvenle kolaylaşacaktır.

IMG_0886Doğum Ortamınızı Kurun!

Doğum sürecini geçireceğiniz ortam, Doğum dalgalarının üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizin, korkulardan arınıp bebeğinizi karşılamaya odaklanabileceğinizin, kendi mahremiyetinizi koruyabileceğinizin, bebeğinizle de iletişimde kalabileceğinizin, size özel Doğum hikayenizi yaşayabilmenizin anahtarıdır. Böyle bir ortamda duygusal ihtiyaçlarınız da, fiziksel ihtiyaçlarınız da daha kolay karşılanır. Gündüz dahi olsa, loş bir ortam, kargaşadan uzak bir doğum takibi, size özel hazırlanmış kokular, müzik, hamilelik boyunca çalışılmış gevşeme seansları, masajlar… Kısaca sizi siz yapan değerlerinizin tamamlayıcısıdır. Böyle bir ortamda her şey daha dingin her şey daha kolay olmaz mıydı? Hastane ortamı dahi olsa, kendinize özel alanı yaratabilirsiniz. Bunu bazen siz bezen ise size özel ebeniz kolayca sağlayabilir. Bunu yapmadan önce ise, sizin doğumunuz ile kurduğunuz hayaller-beklentiler, doğum yapacağınız hastanenin seçimi, doğum ekibiniz ile aynı dili konuşmanız önemlidir.

IMG_8718Doğumu Akışına Bırakın!

Şöyle bir kahve yapayım da tüm yorgunluğumu alsın diyorsunuz, suyu ocağa koydunuz, başında bekliyorsunuz… yok bir türlü kaynamıyor! Başka bir işe daldığınızda su ne zaman kaynadı diye hayretle bakarsınız. Ya da izlemekten keyif aldığınız o upuzun film: göz açıp kapayıncaya kadar geçer.

Doğum da böyle izlenmekten, sürekli saat dakika hesabı, şu gün bugün hesabı yapmaktan hoşlanmaz. Sıklıkla şu kadar açılmış bu kadar açılmışı da sevmez. Üzgünüm ama doğumun hangi gün hangi saat başlayacağını kaç saat süreceğini gösteren bir makina icat edilmedi.

Aktif Olun!

Her şey yolunda giden bir hamileliğiniz varsa yürümekten, merdiven inip çıkmaktan, yoga yapmaktan, pilates topları ile haşır neşir olmaktan çekinmeyin. Doğumunuz süresince de, aksi belirtilmedikçe sürekli yatmak zorunda, sürekli makinalara bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

IMG_0715

Pozitif Doğum Hikayeleri Okuyun! Pozitif İnsanlarla bir arada olun!

Pozitif Hikayeler size iham verecektir. Hamileliğe ve doğuma ilişkin konuşmalarınızın cümlelerinizi dikkatli seçin ve sizin tercihleriniz doğrultusunda sizi güçlendirecek kişilerle görüşün, efsanelerle dolu sohbetlerin içerisinde kalıyorsanız “hikayelerini doğum sonrası dinlemek istediğinizi sizin de kendi doğumunuz ile ilgili bu sohbete katılmak istediğinizi” söyleyin.

 

Hep derim ve kendi doğumumda da gördüm ki; Herkes mutluluk ister, kimse ağrı istemez..biraz yağmur yağmadan kimse gök kuşağını göremez!

 

Sevgilerimle,
Pınar MALLI
Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu, Ebe
www.geb-be.com

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı