GebbePınar 'ın Annelik Hali

kehribar kolyesi dediğin nedir ki?

kehribar3Tabi beklediğim bir mucize değildi kolyeden… Ben o mucizeyi, bir aşktan Ilgaz olup 40 hafta taşıyıp bedenimden kayarcasına koynuma aldığımda anlamıştım!

Beklediğim ise, damakları kaşınırken hırstan kıpkırmızı olan Ilgaz’ın rahatlaması, neredeyse her saat kalkmaya başladığı uykularının birazcık uzaması ve günde beş bodyi salya sebebiyle makinaya atmaktan kurtulmak 🙂

İlk olarak kehribar’dan bahsedecek olursam: bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde diş etini rahatlatıp ağrısını dindirmesi ile ünlü. Yani bizim için ünlü, yoksa 2.yy’dan beri şifa vermesi amaçlı kullanılmış. Tıp alimi İbn-‘i Sina bile bir çok hastalığa çare olarak kullanmış. Kehribar bir taş olamamakla birlikte; kozalaklı ağaçlarının reçinelerin fosilleşmiş halidir. İçeriğinde; suksinit asit/amber asiti ile %100 doğal antibiyotiktir. Bu nedenle de bağışıklık güçlendirici de diyebiliriz.

Peki, nasıl etki gösteriyor derseniz; Kehribar’ı takmadan önce yıkıyorsunuz kurutuyorsunuz, kolye ya da bileklik olarak takıyorsunuz. Deriye değmesi gerekiyor ki, içeriği deri tarafından emilsin ve kan dolaşımına geçip etkili olsun. 24 ila 48 saat arasında etkisini göstermeye başlıyor. Takıldığı sürece etkisini gösteriyor, iki haftada bir de yıkayıp kurutup yeniden takmak önemli.

Deri yoluyla içerği emilip kana karıştığı için, sahte olmaması sertifikalı olması önemli!!

“Takmak için uygun zaman ne zaman?” derseniz, diş çıkarma belirtilerini görmeye başladığınız zaman; bol salya, gece aniden bağırarak uyanma, iştahsızlık, sürekli huzursuzluk, elini ve bulduğu her şeyi ağzına götürme- kaşıdığını görmek diyebilirim. Bu saydıklarım belirti hemen diş geliyor demek doğru olmaz, üçüncü ayında bunlar başlarken diş onuncu ayda da çıkabilir. İşte bu uzun süreçte size destek olacak.

Ayrıca siz de “doğal ağrı kesici” özelliğinden hamilelik ya da lohusalıkta kullanabilirsiniz.

kehribar4Gerek sosyal medyadan sizlerden gerek sokaktan gelen bolca sorularla da kendi tecrübemizin yazıya dönüşmüş hali ise;

–              Bebeğe kolye takılır mı hiç?

–              Faydasını gördünüz mü?

–              Birçok çeşit var neye göre seçtiniz?

–              Boynunu kesmesin?

–              Kopup yutmasın?

–              Sahte olmadığını nereden biliyorsunuz?

–              Eskiden kehribar mı varmış? Para tuzağı!

–              Gece kesintisiz uyuyor mu?

–              Gece ağlayarak uyanmaları geçti mi?

–              Dişi çıktı mı?

–              Anne olarak nasıl faydasını gördünüz?

–              Gece çıkartıyor musunuz?

–              Modeli nedir?

–              Nereden aldınız?

Ben Ilgaz’a dördüncü ayında taktım. Hem neden bebeğe kolye takılmasın ki? Kola altın künye, bilezik, kulakları bebeklikten deldirip altın küpe takıldığını varsayarsak yadırganmasa gerek…

kehribar kolyesiDenedim ki, tek tek düğümlü olup kehribarlar, kolayca kopacak bir ipe dizilmemiş. Ayrıca boynundan ne sarkacak kadar uzun ne de sıkacak kadar kısa… ama siz yine de gözünüzden uzakta olacaksa bebeğiniz takmayın, çıkartın! Zaten bebekler henüz boyun altlarını keşfetmedikleri için elleri de oraya gitmiyor. Ancak annesi olarak takıyorsanız sizinkine uzanıp ağızlarına sokmak istiyorlar orada siz boğulabilirsiniz 🙂  o esnada dikkatini dağıtın ve ağzına almasına engel olun!!

Ben dediğim gibi henüz keşfetmediği için denize girerken de çıkartmıyorum banyo yaparken de… Bunu verazeyn’e bir danışmak lazım gerçi doğru mu?

Kehribar sert ama boynuna batacak kesecek bir durumu yok, evet bazen iz oluyor ancak zarar verecek kadar değil, alt bezinin bıraktığı iz kadar!

Neye göre seçtim; rengine erkek bebekler için daha koyu kız bebekler için açık renkleri öneriyorlar. Önemli olan ise bütçeniz ve zevkiniz!

Kehribar’ı diş çıkarsın diye değil diş çıkarmasına yardımcı olmak için takıyoruz.

Eskiden de varmış işte, zamanla unutmuş. Teknolojiye güvenmişiz, ilaçlara para yatırmışız, her zaman ki gibi doğaldan uzaklaşmışız.

Exper değilim elbette ki; ürünleri satan firmanın vizyonu, alan kişilerin geri dönüşlerine bakarım Firmanın patentine sertifikası olup olmadığına bir de! Buna rağmen yanılıyorsam satan kişinin vicdanı bilir sonrasını da Allah!!!

Bizim açımızdan faydalarına gelince;

Taktığımın ikinci gününden itibaren salyasında gözle görülür bir azalma oldu. Önlük takmaya gerek kalmadı. Ertesi gün gündüz uykuları 10-15 dakika iken uzadı. Bir hafta içinde gece ağlayarak kalktığı uykular olmaz oldu, gece her saat başı uyanmalar yerini 2-3 saatlik emmek için uyanmalara bıraktı. Normalde emiyor ve yeniden uyurdu( yeni doğduğundan beri böyleydi ama son iki haftadır cozutmuştu- büyüme atağı dedim ilk ama devamı gelince diş herhalde dedim).

Sadece kehribar ile alakalı değil ama emzirmeye olan ilgisi de toparlandı, tabi size anlatmaya fırsat bulamadığım 3 aylıkken geçirilmiş bir “meme grevi” hikayemiz var :/

Anne olarak faydasını ise; uykusuzluk ve zaman zaman uzun süre aç kaldığımda tetiklenen migrenim hafta bir kendini gösterirken, ilk taktığım gün şiddetle oldu, bir daha gelmedi. İlk gün olmasının sebebi, ben ne zaman doğal taş ya da benzer bir şey taksam böyle olurum 🙁

Bizim severek analı oğullu kullandığımız kolyelerimiz, mat honey takım ve www.verazeyn.com ‘dan aldık.

Yazarın notu 🙂 Aslında böyle bir yazı yazmayı planlamamıştım, şimdiye kadar da kendim kullanmadığım çocuğuma kullanmadığım hiçbir ürünü de kullanmadan olumlu ya da olumsuz yazmadım, sırf reklam olsun diye de bir şeyi paylaşmadım!!

kehribar1Bol uykulu, inci gibi dişli, huzurlu günlerde kalın,

 

Sevgiler, gebbepınar

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Hala boyun etrafına dolanabilecek bir şeye kuşkuyla yaklaşıyor olsam da en azından etkisiyle ilgili nispeten daha fazla fikir sahibi oldum, teşekkür ederim. Yine de bir anda moda oluşu -her ne kadar yüzyıllardır ağrı dindirme amaçlı kullanılıyor olsa da- ve reklam yapan bir kitle yüzünden sempatiyle yaklaşamıyorum sanırım. Ilgaz’ın ve sizin işinize yaramasına sevindim, sevgiler…

  1. Başak hanım merhaba, kuşku ile yaklaşmanızı çok iyi anlıyorum yaklaşılmalı da, gerek tv gerek telefon ekranlarından gördüklerimizi hayatlarımıza sorgulamadan kopyala yapıştır yapmamak lazım. Gerek işimden dolayı gerek sosyal çevrem çok farklı kültürlerden insanlar ile dolu, yıllar önce bu kolyeleri takan hamileler ve bebeklerini görünce bana da garip gelmişti ama sonra araştırınca onlarında deneyimlerini dinleyince normalleşti. Paylaşımınız için teşekkürler, sevgiler

 2. Pınar hanım, az önce instagramdan konuştuk sizinle, bol sütüm olsun diye yazılarınızı okumak için girdim siteye, ama birçok şeye cevap buldum, kehribar kolyeden bende aldım bebeğime, dediğiniz gibi faydasını da gördüm, yani salyalarımız azaldı ama kayınpederim, kayınvalidem, görümcem ve babam kolyeden hiç hoşlanmadılar ve çıkarmamı istediler, içime bir korku düştü ama yine de çıkarmadım bu yazıyı okudum, ilk gördüğüm de onlara da okuyacağım ve ikna olacaklar inşallah, olmazlarsa da yapacak birsey yok ben inanıyorum faydalarına, bu yazıdan sonra bir kere daha inandım tekrar teşekkürler ?

 3. Merhaba, ben de hamileyken çok istiyordum alayım bebeğim için ama instagramda annetavşanın yazısını görünce vazgeçtim. Siz de okudunuz mu ne düşünüyorsunuz merak ettim şimdi?

  1. Merhaba Hande hanım;

   evet Elif Hanımın yazısını okumuştum, bu yazımda ondan çok çok önce yazıldı ama fikirlerim değişmedi. her iyi olan şeyin de zararı salla, çalkala iyice sık çıkıyor :))

   sevgilerimle, Gebbepınar

 4. Pınar Hanımcığım,size de Ilgaza da bayılıyorum.40bin kere maşallah ona.Benim de 9 aylık oğlum var ve Ilgaza çok benzetiyorum 🙂
  Ben de ,Oğlum’da kehribar kolyesi kullanıyorum.Arka arkaya 5 diş çıkarttı ve umduğumuzdan daha kolay yaşadık bu süreci.Yalnız,gece yatarken çıkartıyorum..Kesinlikle faydası olduğunu düşünüyorum.

  1. Merhaba; Sibel Hanım 🙂
   hayatımıza böylesine güzel bakışlar ile misafir olduğunuz için ben çok teşekkür ederim… akşamları önerdikleri gibi ben de çıkartıyorum ama bazen kaçaklar olabiliyor. Dilerim tüm dişler böyle sakin sakin gelir 🙂

   sevgilerimle, gebbepınar

 5. Tum paylasimlarini zevkle takip ettigim dunya tatlisi anne,

  Mat honey demissiniz ama Ilgazcikta pek mat gibi durmuyor, parliyor gibi? Bende alacagim ama renginde kararsiz kaldim Ilgazin ki cok tatli?

  Simdiden tesekkurler 🙂

 6. Mrb pınar hanım bebeğim 4 aylık hemen hemen hiç ağlamayan bebeğim çok huysuz bir bebek oldu dişten şüpheleniyorum kehribar kolyesi değil de bileklik alsam olur mu kolye korkutuyor beni bileklikte aynı etkiyi gösterir mi acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu