GebbePınar 'ın Annelik Hali

ısırma evladım ısırma çocuğum!

IMG_3653Ah o memelerin dili olsa da anlatsa, neler yaşadı garibanlar… Dur ben anlatayım azıcık öveyim de endorfin tavan yapsın iyi gelsin :)Ceviz gibiyken bildiğin portakal oldular inanamadın burnuma değer mi acaba diye espiri konusu yaptın, Pamela Anderson yerine sahil güvenlik dizisine çağırsalar emziriyorum gelemem demeyecek kadar moda girdin, yok cinsellik objesi dediler, yok küçük süt olmaz dediler, yok örtü altında emzir dediler, yok balenli giyme sıkıştırır, yok emzirme atleti giy dediler emzirme için atletin önünü açınca görünen haline güldün Pınar, içlik giy sütün üşür dediler babaannen gibi oldun J hayatında ilk kez süt dolup şişince pişik bile oldu cancağızlarım, yok sağ yok emzir derken sıktıkça sıktın limona döndürdün, yara oldu uçları neler sürmedin ki deneylerde kullanılan kobaylara döndü zavallıcıklar… Yılmadılar! Sanki acıyan ağrıyan yara olan o değilmiş gibi ikinci ayında o yaşanılanların hepsini unutturdu, geçti hepsi 🙂

Peki ya şimdi: Isırma evladım ısırma çocuğum, o memenin günahı ne, ne yaptı sana süt vermekten başka… Yeri geldi göğsüme başını dayadın yastık oldu yeri geldi emerken diğer elinin altında mınıcık mıncık ettiğin stres topun oldu, yeri geldi emerken emme basma tulumba gibi sıktın bıraktın da… Şimdi ne oldu da ısırıyorsun çocuğum…

Bir sabah, agucuklar ile uyanmış oyun oynayıp, emzirmedeyken sıra birden bir acı ile gözlerimde şimşekler çaktı. Ben “ayy” diyip Ilgaz’ı mememden uzaklaştırırken ne olduğunu kavramaya çalışırken bir çift gülen göz ve halinden memnun kıkırdayan surat bana doğru baktı ve ben de kayıtsız kalamayarak gülümsesem de ilk ısırığı yedik!

Tabi gün içerisinde ısırmayı oyun zanneden Ilgaz bunlara devam ederken, ben her ısırma da hop oturup hop kalkar hale geldim. Bazen ani tepkiler ile onu korkutup bazen de gülmesine sebep oluyordum. Arada olabilir ama bunu oyun haline getirmemeliydi. Daha ciddi ısırmalar olabilir, yaralanabilir, emzirmeyi sekteye uğratabilir ve daha ciddi problemlere sebep olabilirdi. Bu nedenle dişlerin meme ısırma için değil, yemek yemek için kullanıldığını öğrenmesi için bir şeyler yapmalıydı. Dişler çıkınca emzirme böyle olmamalıydı.

İlk önce ne zaman ısırdığını gözlemledim. Gece emmelerinde hiç yoktu mesela. Ya, karnı iyice doyduktan sonra artık keyif emmesine geçtiğince oyun diye yapıyordu. Çünkü aktif bir emzirme sırasında dil alt kesici dişler arasına girer meme ucu üst damak içine yerleşir, emme gerçekleşir ve ısıramaz. Ya da emzirmeye başladığım gibi yapıyordu, Çünkü ilk birkaç çekmede süt salınımı olmuyor ve süt ağzına dolup yutkunma olmuyordu. Son zamanlarda ise; üst solunum yolu enfeksiyonu gibi olan burun akıntısı-öksürük vardı ama diş çıkardığı anlaşılan bir durumdu.IMG_3652

Neler yaptım;

  • İlk olarak emzirme pozisyonunu çenesini rahat hareket ettirebilmesi için başını daha rahat geriye alabileceği bir pozisyonla değiştirdim. Bebeğiniz büyüdükçe daha rahat emebilmesi için pozisyon değiştirmek önemlidir. Ve sadece pozisyon değiştirmek bile tek başına işe yarayabilir.

 

    • Burunu tıkalı ise; bebek okyanus suyu ile yıkayıp – aspire ettim.
  • Isırdığı anda tepki versem bile refleks olarak bazen yüksek sesle bir “ahh” bile olsa, canım çok acısa bile emzirmeyi nazikçe bırakmaya çalışarak, onu güvenli bir yere bırakıp fiziksel temasımızı kestim. Bir- iki dakika sonra yeniden aldım, bu ona ısırma sebebi ile emzirmenin bittiği mesajını veren bir davranıştır.

 

  • Emzirmenin ilerleyen dakikalarında dilini geri çektiğini hissettiğimde çünkü tam ortadayken ısırmaz; Ilgaz’ı memeden çektim, ismi ile ona seslenerek emzirmeye devam etmesi için yönlendirdim ya da memenin tam boşalmasını beklemeden diğer memeye geçtim. Isırma konusunda dikkati dağılınca emmeye devam ediyordu.
  • Emzirmenin en başında ise süt daha çabuk ağzına akması için, mememi biraz sıktım. Süt ucuna gelince memeyi kavramasını sağladım.
  • Emzik (sadece uykuya geçişte olsa bile) emerken ısırıp ısırmadığını kontrol ettim. Eğer ısırsaydı bıraktıracaktım. Çünkü emzik ya da biberon ucu ile memeyi ayırması zordur.
  • Isırdıktan sonra canım çok yanmış ise, serin su ile yıkadım. Meme ucu koruyucu sürdüm.

 

Bunları yaparken, ısırmaya devam etti ve sonra azaldı. Hiç kalmadı. Ancak üst sağ toplamda altıncı dişi gelirken tekrar başladı. Aynı uygulamalar ile yine üstesinden gelmeye çalıştım. Ilgaz’ın bunu benim canımı yakmak istediği için yaptığını, bir şeye sinirlendiği için bana bunu yapıyor ya da sütüm az gibi düşüncelerim hiç olmadı.

Eğer sizde aynı şeyleri yaşıyorsanız. Tüm bunları yapmadan önce mutlaka, bebeğinizin alerjisi olup olmadığını, kulak ağrısı, tıkalı bir burun, diş çıkarma dönemi olup olmadığını kontrol ediniz. Emzirmeyi bırakmak bir yöntem değildir. Sütünüz az olduğu için ısırmaz.

Meme ucu hassasiyetiniz ya da yara benzeri olur ise, emzirme danışmanınız ya da doktorunuz ile iletişime geçiniz.

 

sevgiler,

gebbepınar

 

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Agziniza saglik, ne guzel anlatmissiniz. Benim kizim 11 aylik olacak hala disi yok, ama isirmalari dislerini kasimak icin yapiyo. Dediginiz gibi bunu oyun zannediyo. O yuzden disleri henuz cikmamisken bunu biraktirmaya calisiyorum. Faydali olacak bu paylasiminiz tesekkurler. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı