BlogGebbePınar 'ın Annelik Hali

ilk adım ayakkabısı

IMG_8051Ilgaz 10 buçuk aylıkken ilk adımlarını atmaya başlamıştı. Sadece ev ya da kapalı mekanlarda restoran, oyun alanları vb. yürümesine izin verdiğimiz için ayakkabı ihtiyacımız olmamıştı. Bu dönemde altı kaydırmaz çoraplar ev içinde kullandık. Zeminin sıcak ya da soğukluğuna göre de çorap daha kalın ya da ince giydirdik. Diğer mekanlarda ise makosen denilen deri patiklerden kullandık, çok da memnun kaldık. Bir çiftini Born to walk diğer çiftelerimiz ise moots ‘tan aldık. Hatta modeline bayıldığım ancak çok az giydirebildiğim winky shoes‘larımız vardı. Hatırlayanlar bilir 🙁
Ancak büyüyüp yürümesi hızlandıkça, yürüme konusunda kendine güveni arttıkça evler dar gelmeye başladı, gittiğimiz mekanlardan dışarıya kaçar olmaya başladı :)) özellikle Arnavut taşları ile döşenmiş sokaklar, ıslak zeminler zor olmaya başladı makosen ile ve uygun ayakkabı arayışına girdik. Hatta haftalar önce instigram hesabımdan sizlere de duyurmuş, sizlerden de harika öneriler gelmişti… O gelen önerileri tek tek değerlendirdim bizim tombik ayaklı kurtlu Ilgaz hemen hemen hiç birinde Mutlu olmadı.  Ayakkabı olduysa da yürüyemedi, ayakkabı giydirmeye çalışırken yaptığımız oyunlar Ilgaz’ın sıkıntıdan bin bir şekle giren suratı anne olarak beni de olumsuz etkiliyordu.
Annelik sabır işi derler ya, ayakkabı ararken işte ben o sabır deryalarındaydım :()
Sonra günlerden bir gün Can’ım Ayşe’m, hamilelik kankitoşum… İlk oğlundan kalan ayakkabıları görücüye çıkardı. Benim aklıma tilkiler geldi 🙂 evet evet bu tam da bu 🙂
IMG_8052Peki ilk adım ayakkabı nasıl olmalıydı?
  • İş hayatımda ortopedi servisinde çalışırken sevgili Hocalarımın dedikleri: ilk adım ayakkabısı ortopedik değil, anatomik olmalıydı. Eğer ki ayakta gelişimsel bir farklılık ya da problem var ise o zaman ortopedik tercih edilmeliydi.
  • Ayakkabıyı, önden ve arka taraftan tutarak bir birine yaklaştırdığınızda esnek olmalı.
  • Yerden yüksek olmayan ve kaydırmaz bir tabanı olmalı,
  • Arka kısmı yüksek, bileği saracak şekilde tasarlanmalı,
  • Ön kısmı geniş ve parmakları sıkmayacak rahatlıkta olmalı tırnak batması vb. sıkıntı oluşturmaması için.
  • Sentetik deri ya da sentetik kumaşlar yerine deri olanlar tercih edilmeli. Bebeklerin ayakları zaten çok terler deri dışında ki malzeme bu terlemeyi arttırır.
  • Önü kapalı, kayışsız modeller tercih edilmesi, ilk zamanlarda boğum boğum olan bilekleri sıkmayı engeller.
  • Mutlaka ayakkabı almaya birlikte gidin, ayağına göre ayakkabıyı giydirdikten sonra mutlaka yürümesini sağlayın. Eğer huzursuz, ayağını sıkan- rahatsız eden hareketler yapıp yapmadığını, ayağını atarken zorlanma var mı diye gözlemleyin.
  • Mümkün ise işin uzmanı ayakkabı satış uzmanından destek isteyin alırken, ayağa tam olup olmadığı kontrolünü onlar yapsınlar. ben de her anne baba gibi “bir numara büyüğünü verin bir yıl daha giysin” dedim 🙂 vallahi dedim :))

 

Benden ayakkabı tüyoları bu kadar:)

Peki Ilgaz için ne mi aldım: Kifidis Chiqutin! Caddebostan Şubesi’nden %10 indirim ile 215 Tl ye satışta. Kız- erkek farklı model ve renk seçenekleri var.

Ayrıca yukarıda saydığım seçeneklere uygun Bebbini ilk adım ayakkabılarını da daha uygun ve tasarımı ile sizlere önerebilirim.

Ayrıca her ne ayakkabı olursa olsun, her ayakkabıyı giyip çıkardığında ayaklarını kontrol edelim, kızarıklık, vurma-şişme var mı diye…ayaklarının da kendileri gibi çabuk büyüdüğünü unutmayalım. ortalama bir ayakkabı bu dönemde üç ay- 6 ay arasında kullanılabiliyor.

IMG_7993Uzun arayışlar sonrasında, bizim cücük ayakkabıları ile mutlu, özellikle kırmızı seçimim ile ben de çok mutluyum 🙂

Dilerim siz de cücüğünüz için en sağlıklısını, en keyifle kullanabileceğinizi,bütçeniz için en uygununu bulabilirsiniz.

Sevgilerimle,

gebbepinar

 

 

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu