Blog

ikiz hamilelikte normal doğum mümkün mü?

Kendisi de bir ikiz annesi olan Duygu Karataş’ın ikizannesiyim.com sayfasına konuk yazar olarak katıldığım yazım;

 

ikiz Gebeliklerde Normal Doğum Hakkı!

Son yıllarda uygulanan üremeye yardımcı yöntemler, kendiliğinden gelişen ikiz gebelik oranlarına göre ciddi bir artış gösterirken bu hamileliklerin “özel” olarak adlandırılması ve tek doğum şeklinin de “güvenli” sezaryen olması gerekliliği gibi bir durumu ortaya çıkmıştır.

Bir kere sezaryen hep sezaryen demek değilken, ikiz bekleyen bir annenin de bebeklerine kavuşma şekli sadece sezaryen değildir. Her annenin, hamilelik ve doğum serüveni ona özel ve bu serüvende nasıl ilerleyeceği içgüdülerinde gizlidir. Mutasyona uğramış düşüncelerin esaretinden zihni kurtarmalı, bedenine ve bebeğine kulak vererek, güvenerek ve kendilerini gebeliğe, doğuma ve anneliğe hazırlanmak, tercihleri konusunda onları destekleyen, dinleyen bir ekip ile iş birliği içinde olmak elbette ki önemlidir. Tek bebek hamileliklerinde olduğu gibi ikiz hamileliklerde de keyifli bir hamilelik geçirmek, doğum esnasında ve sonrasında da ebe desteği çok önemlidir.

IMG_0909

Hiçbir hamile “hasta” demek olmadığı gibi,  “Doğum mucizesi” diğer adıyla normal doğum da bebeğin doğma isteği ile başlayan ve yavaş yavaş ilerleyen bir süreçtir. Annenin bedeni de bu sürece hormonları, kemik, kas, damar sistemleri, duygusal durumu ve an’da oluşu ile katkıda bulunur. Anne ve bebek bir bütündür. Bu yüzden bu mucizeye bütünsel bir yaklaşım ile destek verilmelidir. Bu destek ve doğum mucizesi ise beklenen bebek sayısına göre fark yaratmayabilir. Ancak annenin doğum sonrası çifte ödüllendirilmesi gibi kocaman farklılık yaratabilir 🙂  Geçtiğimiz aylarda doğum yapan ikiz annesini de normal doğumunu;http://www.keskesizdogummerkezi.com/keskesiz-dogum/dogum+hikayeleri&6/ikizlerimin-keskesiz-dogumu&90  anlatmıştır.

Olabildiğince ilaçlanmış bir doğumdan kaçınmak, doğum süresince annenin hareketliliğinin sağlanması, kordonun geç klemplenmesi, bebeklerin doğar doğmaz annesinin koynuna verilip ten tene temasının sağlanması gibi temel hayata merhaba ihtiyaçları da sağlanmalıdır.

IMG_0223

Normal doğumun saatini veren bir makine henüz icat edilmediği için normal doğumun olası haftaları 38. ve 42.hafta olarak literatürde yerini alır ancak ikiz hamileliklerin çoğunluğu de 35. ve 38.haftalar arasında değişmektedir.Burada da önemli olan bebeklerin doğma isteğini beklemektir. İkizler söz konusu ise beklenmeyeni beklemek ve hazırlıklarınızı bu fikir çerçevesinde gerçekleştirmek elbette ki önemlidir.

İkiz gebelikte normal doğum imkanı olup olmadığını belirleyen en temel etken, çatı muaynesi olarak bakılan, kalça kemik yapısında bir darlık olmaması ve bebeklerin rahim içindeki duruş şekilleridir. Duruş şekillerine örnek verecek olursak, her iki bebeğin de baş geliş olması, biri baş diğeri makat(ters duruş) geliş olması gibi bu durumlarda vajinal doğum mümkündür. Yine normal yolla ve farklı pozisyonda ki  bebeklerini kucağına alan bir anne de doğum deneyimini anlatıyor;http://trulyblessedlife.wordpress.com/2010/11/14/you-cant-birth-breech-twins-vaginally-wanna-make-a-bet/

Elbette ki normal doğum başarı belgesi alınacak bir sınav değildir. Annenin kronik ya da hamilelikte gelişen şeker ya da tansiyon hastalığının olması, bebeklerin anne karnında ki duruşu doğum başladığında hamileliğin kaç haftalık olduğu, bebeklerin içinde yüzdüğü su yani amniyon sıvısının az ya da çok oluşu gibi durumlarda sezaryen seçeneği göz ardı edilmemelidir. Ancak doğumu konusunda istekli, normal doğumu yaşamak isteyen bir kadına gerekçeleri tam açıklanmadan sezaryen seçeneği sunulmamalıdır. Gerçekleştirdiğine inanmadığı bir doğum deneyimi lohusalığını hüzne sürüklerken, keşkeler ile dolu bir annelik serüvenine ve eksik kadınlık hissetmeye kadar kendini gösterebilir.

Normal doğum hakkındaki efsaneleri,” doğumun mucizesine inanan, bedeninin doğum yapabilmesine uygun yaratıldığını kavrayan, zihnini kemiren korkularıyla yüzleşecek cesareti yakalayan, bebeğinin doğma isteğine kulak veren kadınlar” değiştirecektir.

Yazının orjinalini http://www.ikizannesiyim.com/ikiz-gebeliklerde-normal-dogum-hakki.html sayfasından okuyabilirsiniz.

IMG_0105

 

 

 
Sevgilerle, Pınar MALLI

Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu, Ebe,Aktif Doğum Eğitmeni

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı