BlogDoğuma HazırlıkEbe Pınar Gözünden

HypnoBirthing® hakkında herşey…

Yazımın bir kısmı elele dergisinde yayınlanmıştır. Tamamını ise burada paylaşmak istedim.

gebbe-galeri-2HypnoBirthing® nedir?

Bebeğin doğumuna hazırlanmak, doğum sonrası dönem dahil hamilelik ve doğumu da etkiler. Doğumla birlikte karı-koca rollerine anne-baba apoletleri eklenirken artık çekirdek bir aile olurken HypnoBirthing® bu sürece en konforlu, doğumu kolaylaştırıcı ve en nazik şekilde geçiş yapılmasını sağlayan yöntemdir.

Doğum denince çaresizlik hisseden kalpleri, kendi doğumlarından uzaklaştıran korku hislerinden uzaklaştırmak önemli. İçindeki doğurma gücünü görmelerini, yalnız olmadıklarını bilmelerini göstermek önemli. Doğumun önce yapabileceğine inanmaktan geçtiğini bilen, her kadının yapabileceğine, doğumun gücüne inanan, bebeğin doğma isteğine saygı gösteren HypnoBirthing® metodunu bilen destekçi önemli. HypnoBirthing®zaman HypnoBirthing®oluyor.

 

Kimlere uygulanıyor?Aslında burada kilit olan; hamileliğe, doğuma ve anne baba olmaya giden bu mucizevi yolda kendinize nasıl bir rol biçtiğinizdir. Özellikle seçimini bebeğine doğal yollarla kavuşmayı hayal eden anneler için idealdir. Kriter belirlemek gerekirse; hamilelikleri normal, düşük riskli veya risksiz kategoriye giren yani hamileliklerin %95’ine hizmet etmek amaçlı tasarlanmıştır. Yaş sınırlaması yoktur.

Nasıl bir yöntemdir?

İster ilk kez hamile olsun ister geçirdiği kaçıncı hamileliği olursa olsun, her anne o bebeğe ilk kez hamiledir! Her bebek ayrı, her doğumun sinerjisi farklıdır. Ne istediğini bilen hem de şaşkın, korkulu hem de heyecanlı bir o kadar da belirsizlik duyguları yaşanabilir. İşte HypnoBirthing® kadının bedenini tanımasını, zihninin korkudan kurtulmasını, gevşemeyi, derinleşmeyi, nefes almayı, görselleştirme teknikleri ile öğrenmeyi sağlarken mutlu, sağlıklı bir hamilelik geçirmeyi, doğumu kolaylaştırıcı egzersizler ve makul bir beslenme düzeni sağlayan bir yöntemdir. HypnoBirthing® de doğum süresince doğum destekçisi olmazsa olmazdır. Bu nedenle; hem anne adayı hem de doğumda yanında olacak doğum refakatçisi (eşi-doğum koçu) için tasarlanmış, uygulamalarda birebir aktif görev alınan interaktif bir yöntemdir. Bildiğimiz doğum terimlerinden farklı yumuşacık bir dili vardır ayrıca.

Sadece normal doğum yapan hamilelere mi uygulanıyor?

Doğumun doğası gereği anne bebek sağlığı ön planda olmak koşulu ile bebeğin anne ile buluşmasının en güzel şekli doğal-normal doğumdur. Ancak doğum süreci beraberinde sürprizler de getirebilir. O nedenle doğum şekli değişebilir. Bu nedenle sadece normal doğum ile sınırlandırmak doğru olmaz diye düşünüyorum. Kaldı ki, HypnoBirthing® yöntemi sadece doğum değil, hamileliğe de harika dokunuşları vardır. Sağlıklı ve keyifli olmasını sağlar. Normal doğum için uygun olmayıp sadece hamilelik için destek almak da uygundur.

Doğumda ıkınma tekniklerinden bahsedebilir misiniz?

Bebeğinize kavuşmanızın hemen öncesinde yoğun ıkınma hissediliyor ancak HypnoBirthing® ıkınmaya karşılık ıkınma demiyor. İtme- ilerletme diye tanımlayabiliriz. Doğum nefesi tekniğini uygulamayı öğretiyor. Bebek- annenin kalça eklemleri-hormonları harika bir uyum için de olacağından doğum nefesi doğurmayı kolaylaştıran harika bir dokunuştur. Doğum nefesini öğrenip çalışmak için de uzun hamilelik süreci gayet idealdir.

nefes çalışmaları

Doğum için alınan nefes eğitimlerinin hamile üzerindeki etkileri nelerdir?

HypnoBirthing® Metodunun olmazsa olmazıdır. Aslında hamilelikte nefesin etkisini ruhsal ve fiziksel olarak ayırabiliriz. Fiziksel olarak: Hamileliğin ilerlemesiyle birlikte anne adayı ve bebek için gerekli olan kan ve oksijen miktarı artmaya başlar. Bu yüzden hem annenin çabuk yorulmasını önlemek hem de bebeğin gelişiminde bozukluk olmaması için annenin doğru nefes alıp vermeyi bilmesi çok önemlidir. Rahmin büyümesi ile nefes almakta güçlükler oluşur, güçlenen diyafram kası ile bu durum önemli ölçüde azalacaktır. Aynı zamanda nefes karın, kaburgalar ve sindirim organlarını da masaj yaparak rahatlatıcı etkiye de sahiptir. Hamilelikte görülen hazımsızlık, mide yanması, mide bulantıları gibi durumlarda da etkilidir.

Nefes çalışmaları ile; göğüs ve karınızı kullanarak nefes alıp verirken, nefesin bedende ve zihinde yarattığı rahatlamayı ve nefes kapasitenizi arttırmış olursunuz. Özellikle gevşeme imge ve görselleştirme tekniklerini kullanmak için önemlidir. Doğum dalgalarının üstesinden rahatça gelebilmek için faydalıdır. Keyiflidir, rahatlatır ve sakin olmayı sağlar.

Endorfin Masajı

Siz kendi tecrübelerinizden yola çıkarak yaşadıklarınızı, bu tekniklerin doğumunuz üzerindeki etkilerini anlatabilir misiniz? Uyguladığınız başka yöntemler de var mı?

Daha çiçeği burnunda bir hamile iken doğuma hazırlık konusunda eğitimler veren ve gebelerim ile doğumlara giren bir ebe olarak doğuramayacağım konusunda kaygılarım vardı. Karnım büyümeye başladıkça, bedenimde kıpır hareketler hissettikçe ve ben hiçbir şey yapmadan bebeğimin içeride büyüyor oluşu, memelerim, karnım kısaca tüm vücudum buna kolayca adapte olması bu mucizeye inanmama, her şeyi kontrol etmemin imkansızlığına, gerek de olmadığına, keyfine varıp akışına bırakmam konunda bana ders vermişti. HypnoBirthing® – Çalıştığım Nefes teknikleri, doğumu kolaylaştırıcı egzersizler ve duruşlar, görselleştirme teknikleri ve eşimin birebir doğumda desteği ile ben doğumda değil bembeyaz kumsallar, masmavi gökyüzü, uçsuz bucaksız kumsallarda yürüyor ve bebeğimin her okyanus dalgasında bana daha da yaklaştığını görüyordum. Aynı zaman da Active Birth denilen – aynı zamanda eğiticisi de olduğum- doğum süresince yerçekimin gücünden faydalanıp doğum sürecini ayakta-hareketli geçirmeyi odak alan-yatarak doğurmaya hayır diyen yöntemi de kullandım. Doğum hikayemi yazarken de fotoğraflardan gördükçe hatırlamaya başladım. Doğum hikayemde de şöyle ifade etmiştim;

“Hastaneye yattıktan bir buçuk saat sonra Ilgaz’ı kucağınıza almıştık! Ben bile bu kadar hızlısını beklemiyordum ;)) Sağlık acısından bir problem olmayınca, hamileliği doğuma hazırlık yaparak verimli geçirince oluyormuş gerçekten, doğum dalgalarının bir kısmını evde geçirmek doğum sürecini kısalttığı bir gerçek, HypnoBirthing® yöntemi sana zaten inanıyordum kendim tecrübe edince baş tacım oldun.”

Sevgiler, Pınar Mallı

Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu, Ebe, HypnoBirthing® ve Aktif Doğum Doğuma Hazırlık Eğitmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı