Ebe Pınar Gözünden

hamilelikte yatış pozisyonu

image3 (23)Hamilelikte değiştirilmesi gereken alışkanlıklardan bir tanesi de yatış pozisyonu… Hem dinlenme esnasında hem de konforlu bir gece uykusu için, ayrıca bebeğinize için doğru pozisyonu seçmeniz önemli! video halini izlemek isterseniz buraya tıklayınız 🙂

En uygun sol- sağ yan yatış pozisyonudur. Özellikle sol yana uzanarak bacak aranıza yastık koyarak, üstte kalan bacağınızı karnınıza doğru çaprazlayarak yatmanız bebeğinize giden kan miktarının ve besinlerin hiç bir engele takılmadadan gitmesine, sizin ise böbrekleriniz üzerinde baskı olmadığı için vücüdunuzda ki fazla sıvı ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur! Hem zararlı maddelerden kurtulmuş hem de diz- ayak- ellerde olan ödemler gitmiş olur. Geceleri bir sağa bir sola dönerek uykunuzu tamamlayabilirsiniz. Gece uyandığınızda da kendinizi farklı pozisyonlarda bulursanız korkmayın, iki üç kez deriiin karın solunumu yapın ve sol yanınıza dönerek uyumaya devam ediniz. Bu pozisyonda uyumaya alışmak zaman alabilir. Normaldir. Zaten hamileliğin son trimesterinde sırt üstü düşmüş kaplumbağa misali hallerde olunca sağa sola dönmek için bile ekstra efor gerekeceği için bilinçsiz pozisyon değiştirmeler olmaz. image1 (57)

Sırt üstü yatış şekli: evet en rahat olan, ancak büyüyen rahminiz, belinize, barsaklarınıza ve vena cava inferior denen bedenin altından aldığı kanı kalbe taşıyan damar üzerine baskı yapar. Bebeğe giden kan miktarında azalma olabileceği gibi sizin sırt ağrıları ile uyanmanıza, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve hemoroid(basur) gibi sıkıntılara sebep olabilir. Karnınız büyüdükçe ise nefes almakta güçlük yaratabilir sırt üstü yatış şekli de bunu arttır.

Yüzüstü yatış şekli ise hamilelikte en çok özlenen yatış şeklidir. Tölere edebildiğiniz kadar üzerine yatabilirsiniz, bebeğinizi ezmezsiniz… ama karnınız büyüdükçe rahatsız etmeye başlar. Yüzüstü uyumayı sevenler; doğumdan hemen sonra ki o tatlı uykuyu bekleyin 🙂

hamilelik yastığıYirmili haftalar ve sonrası için yatış şekli ise; Normalden biraz yüksek yastık başınız için. Karnınız büyüdükçe ise; bacak aranızda bir yastık koyup üstteki bacağınızı karnınıza doğru kıvırarak altta kini düz bırakınız. Karnınızın altına ince battaniye ya da havlu koyabilirsiniz sarkmasına bağlı rahatsızlığı alır. Sırtınızı da yastıklar ile destekleyiniz. Sabah sırt ağırlarından uzakta ve ödemlerin olmadığı bir güne merhaba diyebilirsiniz.

Bir sürü yastık ile uğraşmak zor olabilir, sık sık tuvalete de kalkıyorsanız tekrar pozisyon almak zor olabilir. Bunun yerine uyku yastığı da kullanabilirsiniz. Hazır alabileceğiniz gibi diktirebilirsiniz de.

uykusu en bol en rahat pozisyonda olduğunuz günlerde kalın,

Sevgiler, Ebe Pınar

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Pınarcim ben de 22 haftalık hamileyim. Bu hafta girdiğim ultrasonda sol uterin arterde minimal diastolik centik çıktı. Doktor hiçbir ilaç vermedi. Ilerde duzelebilecegini söyledi. Tansisyon problemim falan şimdilik yok sürekli kontrol ediyorum. Bu durum için bir önerin var mı? ? Bir de uyuma pozisyonu kafama takiliyor bu centik olayını ogrendigimden beri. Hep sol yanima yatiyordum acaba centik sol arterde oldugu icin sola yatmamali miyim??

  1. merhaba Aynur Hanım;

   maşallah size, sağlıkla kucağınıza da konmasını dilerim miniğinizin… olabilir sizde ki gibi durumlar, sağ- sol yan pozisyonda olmanızı yinede öneririm… sırt üstü kalmamaya çalışın lütfen, zaten bütün bir gece tek pozisyonda kalmak mümkün değil:)
   kontrolleriniz de düzelmiş haberinizi de alacağıma inanıyorum…

   sevgilerle, ebe pınar

   1. Inşallah canım düzelir de aklımda her zaman koca bir soru işareti kalmamış olur 🙂 Iyi dileklerin için teşekkür ederim. Önerilerini dikkate alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı