Ebe Pınar Gözünden

uyumak ya da uyuyamamak…

image1 (62)Uyku problemleri hamileliğin şanından; çok uyku ya da uyuyamama!

Yapacağınız bir kaç küçük dokunuş ile uykusuzluğun üstesinden gelebilirsiniz.

Gün içerisinde; şekerlemelerinizi olabildiğince kısa tutunuz. Eğer riskli bir durumunuz yok ise yürüyüş ve egzersizlerinizi yapınız, yorgun bünye uykuya daha rahat geçer.

Yatmadan önce; Ilık bir duş ve ılık süt. Duş tüm bedende gevşeme yaratırken ılık süt ise psikojik olarak bir rahatlama sağladığı kesin! Bunun dışında papatya çayı da içebilirsiniz ( doktorunuza ya da ebenize danışmadan hiç bir bitki çayını içmeyiniz). Geç saatlerde yemek yemeyiniz. Bugünün işini yarına bırakmamalıyım demeyin, uykunuz geldiği gibi uykuya geçiniz kaçırmayınız. Sürükleyici ya da gerilim dolu film ya da tv izlemeyin. Hafif ve gevşemenize yardımcı bir müzik iyi gelecektir. Yatacağınız yeri yaz-kış farketmez havalandırınız.

Yatarken; yatağı sadece uyumak için kullanınız. Rahat ve pamuklu uyku kıyafeti tercih ediniz. Lavanta kokusu yastığınıza yorganınıza sıkmak ya da lavanta kesesi başucunuzda bulundurmak, yatıştırıcı etkisinden dolayı işe yarayacaktır. Nefes ve gevşeme egzersizleri ise işin hokus pokusu, mutlaka öğrenmeli ve denemelisiniz.

Uyku için en uygun pozisyon ise; sol yan pozisyondur. Normalden biraz yüksek yastık başınız için. Karnınız büyüdükçe ise; bacak aranızda bir yastık koyup üstteki bacağınızı karnınıza doğru kıvırarak altta kini düz bırakınız. Karnınızın altına ince battaniye ya da havlu koyabilirsiniz sarkmasına bağlı rahatsızlığı alır. Sırtınızı da yastıklar ile destekleyiniz. Sabah sırt ağırlarından uzakta ve ödemlerin olmadığı bir güne merhaba diyebilirsiniz. Bir sürü yastık ile uğraşmak sık sık da tuvalete kalkıyorsanız tekrar pozisyon almak zor olabilir. Bunun yerine uyku yastığı da kullanabilirsiniz. Hazır alabileceğiniz gibi diktirebilirsiniz de. image3 (27)

Uykusuzluk için yapılacak en önemli şey; Uykusuzluk ile savaşmaktan vazgeçin! herkesin hamileliği faklı bazısının erken haftalarda başını yastıktan kaldırmaz nerede bulsa uyur bazısı ise baykuşlar ile dost kargalardan önce uyanıp onlara rakip horozlardan önce oflayıp puflayarak onları uyandırır 🙂  İlla ki uyuyacağım diye kendinizi üzmeyin, dinlenmiş olmak kafi. Bebek olunca geçecek uykusuz gecelerin provası gibi düşünün Uykusuzluk değil ama uyuyamıyorum diye oflayıp puflayıp strese girmek de bebeğinize iyi gelmez.  İlla ki eskisi gibi sekiz on saat uyuyamak değil  4-5 saat bile uyuyusan  sabah nasıl uyandığın önemli…

image4 (23)Çok uykuda ise; hamilelik değişimlerinin en sık görülen şekillerinden biridir. Gün içerisinde hiç olmayacak bir anda gözlerinizin üzerine filler oturuyormuş gibi hissederken, beyininiz o anda durur! Eğer ki evdeyseniz yapılacak şey oracıkta uykuya dalmak:) işte ya da bir iş üzerindeyseniz uykunuzu açmak için beş dakika mola verme, cama çıkmak, elinizi yüzünüzü yıkamak gibi serinletici şeyler, biraz yürümek ya da hareketli müzik dinlemek olabilir. Kafeinli içeceklere yönelmeyin hamilelik için uygun değildir… Geceleri ise sadece uyku uyumak isteyebilir ve dünyevi hayat yerine rüyavi hayata geçiş yapabilirsiniz. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında geçerler.  İkinci trimester her şey bambaşka olacak!

Devam eder ise, uyku düzeni için çalışmalar yapmak gerekir.

Sevgilerle, Pınar MALLI

Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu, Ebe, HypnoBirthing® ve Aktif Doğum Eğitmeni

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı