Ebe Pınar Gözünden

geb-be hakkında ilk röportajımız medihaber’ de …

Geb-be’de; Gebelik, doğum ve loğusalıkla ilgili bilgiler veriliyor. Gebelik egzersizleri, nefes ve gevşeme çalışmaları, loğusalıkta ev ziyaretleri yapılıyor. Doğum sırasında doğum koçluğu hizmeti de veriliyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri Merkezi’nin Kurucusu Ebe Pınar Mallı “Daha çok anne ve baba adayına ulaşabilmek ve ebelik vizyonunu genişletmek için kendi kanatları ile uçma kararı aldığını belirterek, Kocaelili hamileleri ve meslektaşlarını Geb-be’ye davet etti.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Bir kadın, bir eş, bir abla, bir dost, doğal doğuma inan bir ebe, geb-be blog yazarı, hayatı her haliyle seven bir hayalperest, kendi ayakları üstünde durmayı seven özgür bir ruh olan ben Pınar Mallı… İletişimin vazgeçilmezinin güler yüz olduğuna, gelişimin sürekliliğine inan, bir işi yaparken tez canlı, öğrenirken heyecanlı, konuşurken samimi, dinlerken sabırlıyım.

2007 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü’nden ikincilikle mezun oldum. Beş yıl boyunca İstanbul’da özel bir üniversite hastanesinde hizmet verdim. İlk olarak ortopedi kliniği ve klinik eğitim hemşiresi, sonrasında kadın hastalıkları ve doğum servisi, doğumhane ve yenidoğan bebek odası sorumlusu olarak görev yaptım. Üniversite yıllarımdan bu yana odağı kadın olan makaleler yazdım, kongre ve seminerlere katıldım. Ebeler Derneği’nin düzenlediği “Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi Kursu” ve İstanbul Doğum Akademisi’nin Düzenlediği “Janet Balaskas ile Active Birth” sertifika programını tamamladım.

Geb-Be nasıl doğdu?
Sezaryen doğum sayılarındaki artış, kötü muameleli-bol müdahaleli-korkutan doğum hikayeleri, “şimdiki aklım olsaydı…, eğer bilseydim benim doğumum daha faklı olurdu…” diye biten cümleler ve yeni annelerin doğum sonrası bebeğinin bakımında tecrübesizliğin getirdiği endişeler, “doğru mu yapıyorum, ya canı acırsa, neden sürekli ağlıyor” vs soru ve sorunlar, beni “bir ebe olarak ne yapabilirim” diye düşünmeye ve daha çok çalışmaya itti. Doğuma ve gebelik sürecine olan negatif, acılı, korkulu düşüncelerin olmadığı bir dünya olması, doğumun da doğal yolla olması düşüncesi ile çıktığım bu yolda; daha çok anne ve baba adayına ulaşabilmek ve ebelik vizyonunu genişletmek ve imajına bir yarar sağlamak için kendi kanatlarım ile uçma kararı aldım. Hamilelik sırdaşınız, Doğuma Hazırlık Danışmanınız ve Doğum Sonrası Destekçiniz olarak Geb-be doğdu…

Geb-be’ de hangi hizmetler veriliyor?
Gebeliği ve doğum sonrasını verimli ve keyifle geçirebilecekleri programlarımız var Geb-be’de… Gebelik döneminde oluşan değişikliklerle baş etmek için çözüm önerileri; mide bulantıları, sırt ve bel ağrılarını gibi… Gebelik egzersizleri, nefes çalışmaları- gevşeme, doğru beslenme, doğuma hazırlık, yeni doğan bebeğin bakımı, banyosu, etkili emzirme ve emzirme problemlerinde destek, doğum koçluğu ve ev ziyaretleri

Ayrıca, çiftlerin isteklerine göre hazırlanan programlarımız dar var. Örneğin 20 haftalık gebe, gebeliğin bundan sonraki haftalarında hem bedeninde hem bebeğinde görülecek değişimler, gebelik egzersileri, nefes- gevşeme çalışmaları, doğuma hazırlık, bebek bakımı, babanın desteğinin sağlanması, bebek alışverisi odasının hazırlığı, doğum sonrası bakımı, etkili emzirme gibi ve doğum koçu olarak doğumuna katılmak ve ev ziyareti gibi… Böyle bir çalışma 10 haftalık bir süreci alıyor. Çünkü süreklilik, öğrenilen bilgi ve becerilerin pekişmesini kolaylaştırıyor ve bu süreçte bire bir çalışıyoruz.

Gebelik ve doğal doğuma nasıl yaklaşıyorsunuz?
Gebelik kadın bedenine verilmiş kutsal bir hediyedir ve pek çok çift için bir dönüm noktasıdır. Bedenen değişme, ruhen gelişme sürecidir ve gebelik bir hastalık değildir. Anneliğin ve babalığın ilk başlangıcıdır. Doğal doğum kadın fizyolojisinin bir parçasıdır ve doğumun ta kendisidir. Doğal doğumun, yemek yemek, nefes almak, tıpkı her ay adet görmek, üremek kadar doğaldır. Ancak teknolojinin kadın bedenini ele geçirmesi, kötü hikâyeler ve deneyimler, televizyonlarda izlenen olumsuz doğum sahneleri, emek vermek gerekliliği, kadını korku zincirlerini kırmasını zorlaştırmış ve doğumun ta kendisi olan doğal doğumdan uzaklaştırmıştır. Bunun sonucu olarak da acil durumlarda yapılması gereken yani bir kurtarma operasyonu olan sezaryen sayıları da giderek yükselmiştir.

Son olarak neler söylemek istersiniz, mesajınız var mı?
Doğum ve doğum sonrası döneme profesyonel bir destek ile hazırlanmak, gebelik ve doğum hikâyesine yeni bir renk katmak isteyen tüm gebeleri, tanışmak ve deneyimlerimizi paylaşmak için Geb-be’ye davet ediyorum… Bir de tüm meslektaşlarım ile de tanışmak, doğumu ve ebeliğin geleceğini konuşmak için kapımın daima açık olduğunu belirtmek istiyorum. … Bizlere facebook ve www.geb-be.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

sevgiler,pinar …

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı