BlogEbe Pınar GözündenEmzirme

buyrun ailenizin ebesi; Emzirmeye Destek için Hazırım!

IMG_0089Bebeğinizin beslenmesinde daha anne karnında iken en önemli ve tek kaynağı sizsiniz. Bu kaynağı bebeğinize iletmede plasentanız aracı olurken, kucağınıza aldığınız da bu görevi memeleriniz alır. En kıymetli ve en değerli besini ise anne sütüdür. Bu süreçte ise annenin beslenme alışkanlıkları, hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı üzerinde önemli etkileri vardır.

Anne sütü ile bebeğinizin fiziksel olarak karnını doyurup büyüme gelişmesine destek olurken, emzirme de ise onu ruhen doyurursunuz. Açlık, yorgunluk, aşırı uyarılma, acı ve korkusunda bebeğinizin emzirme ile kolayca rahatlar. Teninizin sıcaklığı, kokusu ona muhteşem korunaklı güven ortamı sağlar. Bebeğiniz ile aranızda ki bağı güçlendirir. Bebeğiniz ile iletişim kurmanın en harika yoludur.  Sizin ise kendinize güveninizi ve annelik gücünüzü-tecrübelerinizi arttırır. Yoğun geçen gün içerisinde emzirme molaları sizin dinlenmenize de yardımcı olur. Bebeğiniz ile baş başa kalmak, ona dokunmak, koklamak – nefes almak için de bir fırsattır.

emzirme3Kısaca anne sütü bir tek bebeğinize yararken, emzirme ise hem size hem de bebeğinize iyi gelir. Sizi mükemmel bir anne yapmaz ama anneliğinizi tamamlar.

Bazen ise hayaller farklı yaşananlar farklı olur. Sizin emzirme serüveninize ilişkin olumsuz tutumlar, sizin uykusuz ve yorgun haliniz, çoğu zaman lohusalık hormonlarının istila ettiği o beden- o düşünceler, bazen çevre baskısı sizi bu güzel maceradan alıkoyabilir.

Annelik serüvenin hangi aşamasında olursanız olun emzirme ile ilgili her zaman desteğe ihtiyacınız var. “Acaba emzirmeyi becerebilecek miyim? Sütüm gelecek mi – yeterli olacak mı? Meme uçlarım acıyacak mı?” gibi sorular daha hamilelikte kafa kurcalamaya başlar. Hamilelikte anne sütü ve emzirmenin ne demek olduğuna, size ve bebeğinize faydalarını öğrenirken, bedeninizi ve iç dünyanızı hem keyifli aynı zaman da emek isteyen bu sürece hazırlamak çok önemli. Bilginin vermiş olduğu güven ile emzirmeye nazik bir başlangıç yapmış olursunuz.

sensory1Anne olduğunuz da ise alacağınız destek ile emzirmeye yönelik eksiklerinizi, karşılaştığınız sıkıntıları ve daha konforlu hale getirmek için püf noktalarını öğrenmiş olursunuz. Karşılaştığınız her neyse, yalnız olmadığınızı bilerek bu harika deneyime gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz. Aynı zamanda eşinizin de katılımı ile alacağınız bir destekle ise; karı-koca, anne-baba ilişkinizin nasıl pozitif yönde değiştiğini bizzat kendiniz deneyimlemiş olacaksınız.

Artık çoğu hastane de doğum yaptığınız gibi bebek hemşiresi ya da anne sütü hemşiresi size destek olsa… Emzirdiğiniz her sürece desteğe ihtiyacınız var.

IMG_0105Son dört buçuk yıldır kendi okulumda emzirme destek danışmanlığı verirken, bu yıl farklı merkezlerde daha çok anneye ulaşıp, bebeklerinin daha çok anne sütü almalarını sağlamak için, anneleri dinleyip emzirmelerini kurtarmak, hamileleri için olumlu beklenti içinde olmalarını sağlamak için emzirme destek programları düzenliyorum. İhtiyaçları çok farklı olduğu için hamileler ve emziren, emzirmeye gayret gösteren annelere kendi tecrübem ile de doğurduğum emzirmeyi anlatıyorum.

Emziremeyen anneler için de, nedenleri araştırıyor bu zinciri kırmak için öneriler sunup takip ediyor ve sadece anne sütü ile beslenmesi için annenin elinden gelen her şeyi yapması için klavuzluk yapıyor ve emzirme denilince içinde bir ukte kalmaması, vicdanın sesi ömür boyu kâbusu olmaması için birebir destek oluyorum.  Sadece üç ay emebilen ve “destek olanım olsaydı çok daha emzirmek isterdim seni” diyen annemin evladı olarak; Emziremeyen annelerin yeri her zaman ben de farklı çünkü…

emzirme haftası 2Destek almak sizin eksikliklerinizi yüzünüze vurup, siz de ne biçim annesiniz demek için değil, sizin evladınız için daha nasıl bir anne olabilirimin temelini hazırlamak için var.

 

Sevgilerimle,

Ebe Pinar

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı