GebbePınar 'ın Annelik Hali

durduramıyorum zamanı!

image2 (27)Aşırı hamilelik halleri, aşırı hormontional durumlar da yaratıyor… Her geçen hafta annelik macerası içinde ki annelik hallerim gözümün önünden film şeridi gibi geçerken, kalbimin hızlı hızlı atmasına, burnumun direğinin sızlamasına ve göz pınarlarımın dolu dolu olmasına sebep oluyor…

Göbeğime, hareketlerine, sabah ben gözümü açar açmaz sanki “günaydın annecim” der gibi hareketlenmesine o kadar alıştım ki… uzun gecelerde bir hareketi ile gülümsemek… yalnız olmamak…  midemde kelebeklerin uçuşması, minik ayaklarını hissetmek… tabi bir de yürürken ya da tam uyku anında o başı ile mesanemi sıyırırcasına yaptığı hareket var, tuvalete yetişemezsem vay halime 🙂

image3 (21)Tüm böylesi duygular ile karman çormanken bir de; Su gibi akan zaman yapmışlar, çelme takıp içine de beni atmışlar! o kadar hızlı geçiyor ki… Bu gidişle gebelikte zaman yönetimi konusunda kitap çıkartacağım 🙂 Sabah ve akşam olduğunu Kıpır’ ın hareketleri ile anlıyorum. Güne başlamam ile yatmam arasında ki zaman kayıp!!

34.hafta ile birlikte; Doğuma şu kadar kaldı, bu kadar gün var diye gelen aplikasyon, mail vs. gibi uygulamaları sildim… Askerlik değil ki bu şafak kaç diye say hem insan hayatında kaç kez hamile kalır ki… Her anın keyfine varmak benim istediğim!

Ancak…

image5 (6)Gün içerisinde dinlenmek için uzansam bir şeyler eksik kalıyormuş gibi… “ kalk biraz daha kitap oku, şu izlenecek film listemde neler kalmıştı, Amaann onları boşver kalk bir yürüyüş yap, sakin sakin, uyu uyu çok ihtiyacın olacak, doğuma hazırlık egzersizlerini yaptın mı? blog için yazıların?…”  DURUUUNN! İç sesim dur!

Anladım ki bu içsel emirlerin sebebi; “ bunlar iyi günlerin;  bebek doğsun, uyusana ilerde vaktin kalmayacak, bebek bir doğsun da görürüm ben senin çay/kahve keyfini” cümlelerini duyan kulakların içine attıkları… acil temizlenmeli bu duygular! Herkesin bebeği, herkesin anneliği, herkesin ebeveynlikten beklentisi kendine özel… Tecrübe paylaşımı İN! karşındakine empoze etmek OUT!

Kısacası bunlar iyi günlerin kumpanyası size yenilmeyeceğim 🙂 Arkamda da çok güçlü göbiş kardeşlerim var, gözünüzü korkutmak gibi olmasın da 🙂

Bu hafta yeni çiftim ile anne-baba doğuma hazırlık eğitimlerine başladım, kesinlikle bana çok iyi gelen şey çalışmak… meditasyon gibi, anda olmak için, rahatlamak için… Peki doğuma hazırlık neden önemlidir? Ebe Pınar keyifli ve bilinçli bir hamilelik süreci için size nasıl yardımcı oluyor, Merak ediyorsanız şuradan okuyabilirsiniz 🙂 ( reklamlaaaar gibi oldu ama affedin, konu önemli!)

Yeni bir arkadaş musallat oldu bana, ayak bileklerimde ödem!! şu ödem dudaklarda olsa ya 🙂 Hep incecik bileklerim oldu benim, hastanede çalışırken yoğun geçen on dört saatlik nöbetlerin sabahlarında olurdu böyle, ama şimdi üç- dört saat ayakta kalsam, gece iyi dinlenmezsem ya da sabit ayakta kalırsam (ütü, yemek yapmak gibi…) bildiğin tontiş oluyor, bastırdığında da izi kalıyor! hah bir de bilgisayar başına oturup yazı çizi işleri ile uğraşıyorsam fil ayakları gibi :/

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen rahim(bebeği taşıyan organ) ve büyüyen bebek sebebiyle baskı artıyor damarlarda ve bedenin alt taraflarında ödemler olabiliyor. Normal! Yaptığım minicik uygulamalarla da rahatlama sağladım. Neler mi?

  • Ortalama 2-3 lt sıvı aldım,
  • Tuz alımımı kıstım,
  • Bacaklarımı kalp seviyemden yukarıda tuttum,
  • Belimden aşağıya soğuğa yakın suyla duş uyguladım,
  • Sıkı çorap giymedim,
  • Spor ayakkabı dışında hiç birşey giymedim!
  • Gündüz de gece de sol yan pozisyonda yattım.

Hamile olduğumu unutup kendimi dinlendirmezsem yine “ce-eee” diyor tabi 🙂

Ebe Pınar Tavsiyesi olarak; elleriniz- yüzünüz şişiyorsa, yukarıdakileri yapmanıza rağmen ertesi gün inmiyor ise, hızlı kilo artışı ve tansiyonda yükselme olur ise acilen doktorunuza başvurunuz!

image2 (26)Göbek büyüyüp dikkat çekmeye başladıkça; Komşu teyzem’in Pınar kızım “araba da doğuracaksın bebeğini” demesi üzerine hamilelikte araba kullanımını yazdım.  Ona da gülümsedim ve doğuma daha var diyerek yanından ayrıldım. Neler soruluyor neler dimi göbiş kardeşlerim, kimi içimizde ateşler yakıyor, hatta ağlatıyor kimi ise bıyık altı güldürüyor… amaaan bizim havamız yerinde olsun 🙂

34.hafta ile; Bedensel ve zihinsel olarak doğuma hazırlıkların yanına, artık meme ucu bakımı çalışmalarıma da başladım. Doğum sonrası en çok kullanılacak organ kendisi 🙂 Emzirirken acısı az, çatlaması olmayan günler için, hazırlamak önemli!

Ebe Pınar tavsiyesi; Normal uçlu memeler için hazırlık ne kadar önemli ise, içe dönük meme ucunuz var ise de  hamilelikte neler yapılabileceğini araştırmanız ve uygulamaya başlamanız önemli, ben danışmanlığını yaptığım gebelerime önerdiklerimi sizler için de burada ki yazımda paylaştım!

image1 (53)Bu hafta doktor kontrolümüz vardı, herşey yolunda… hamileliğe bağlı diabetik bir gebe olarak uyguladığım diyet ve egzersiz ile bebeğin büyümesi ve suyu normal! Ilk zamanlar diyet kelimesi zor gelip isyaaan ettirse de, bunları duyunca harika motivasyon oluyor 🙂  Kendi kiloma gelince sadece 200 gr eklemişim! İki hafta sonra tekrar görüşeceğiz.

Kurtlugiller olarak birbirimize özel olarak ayırdığımız flörtvari buluşmalarımızı doktor muayenesi sonrasında gerçekleştiriyoruz… evet çok romantik geçiyor; Kıpır kaç gram almış, tek tek usg resimlerine bak, burada bana benziyor burada tıpkı ben, bundan sonra ki kontrol ne zaman, alışveriş listesinde ki eksikler nelerdi 🙂 🙂 ah kurtlugiller ah!!

Yemelere doymadığınız ama kilo almadığınız, sevdiğiniz ama daha çok sevildiğiniz, içinizde büyüyen mucizenin aşkı ile büyülendiğiniz, hayatın her hali sarmalandığınız günlerde kalın…

gebbepınar

 

 

 

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı