Ebe Pınar Gözünden

doğum sürecinin en eğlenceli hali: doğum dansı

Hamilelik ve doğumu güzelleştirmek için doğru olduğu bilinen tek bir yol yoktur! DSC_0472
Hamilelik de doğum da anneye, bebeğe ve aileye özeldir. Bu süreçlerde verilecek destek de çiftlerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanacak programlardır. Böylece kendilerine iyi geleni, doğru olduğunu inandığı şeyleri bulacaklardır.
Hepinizin aşina olduğu bir dans aslında doğum dansı. Eğitim verdiğiniz hamileleriniz ile eğlenceli zaman geçirmek için de birebirdir. Doğum kemikleriniz olan Pelvis (kalça) kemikleriniz için ideal olan oryantal dans hareketleri, hissedilen duygu ve nefes ile beden farkındalığınızı da yükseltirsiniz. Hamileliğinizde bebeğinizi, Rahmi’nizi ve sizin üst bendenizi taşıyan ve doğumunuzda bebeğimizin geçiş yolu kemiklerinizi keşfetmek için fırsattır. Kalça kemiklerinizi sağa sola, öne arkaya nazikçe sallarken, kollarınız omuzlarınız el bilekleriniz ve ayaklarınız ile yapacağınız hareketler ve duracağı pozisyonlar ile tüm bedeninizin güçlenmesini sağlayıp aynı zamanda fit kalabilirsiniz. Duygularınızı katarak, bebeğinizi hissederek, doğum anınızı görselleştirerek doğum için zihinsel ve bedensel hazırlığınızı eğlenerek yapmış olursunuz.   Oryantal dansın çıkış noktası  hamilelik, doğum sancıları ve doğum neden olmasın 🙂
neden oryantalden bahsettiğimi de burada ki videomdan izleyebilirsiniz 🙂
DSC_0479Doğum dansının faydaları;
Dünya literatürüne de Aktif Doğum olarak girmiş metoda göre; doğum süresince hareketli kalmak, bebeğin doğmak için gösterdiği hareketliliğe yer çekiminin de gücünü kullanarak, sürekli nst ya da sürekli yatış halinde geçmeyen bir doğum süreci için de idealdir. Kolay bir doğumun anahtarı olan hareketli kalmak için gerekli beden gücü ve eklemlerde ki hareketlilik için esneklik sağlanmış olur.
Kullanılan kas ve eklemler, çalışan metabolizma ile hem hareketsizliğe bağlı şişlik giderilmiş hem de alınan kilolar açısından fit bir hamilelik geçirilmiş oluyor.
Keyifli bir hamilelik ve doğum süreci geçirilmesine yardımcı olur. Hem müzik hem dans bol bol oksitosin salgılatır! Nedeyse ağırlıksızmış gibi hissetmeye başlarsınız.
Pelvis hareketleri hamilelikte düzenli yapıldığında bel Ağrı’larına iyi gelir.
Doğum sürecinde ise; pelvis hareketleri ve pozisyonlar ile doğum yolu açılır ve bebeğin geçişi daha kolay olur, doğum uzamadan anne bebeğine kavuşur.
Doğum dansı anında yapılan hareketler hem pozisyon hem nefes odaklanması da sağladığından doğum dalgalarının daha kolay atlatılmasana da sebep olur.
Doğum sonrası dönemde de en kısa sürede yapabileceğiniz egzersiz niyetine hareketlerdir.
peki şimdi ne yapıyoruz açıyoruz bir mezdeke, bağlıyoruz belimize bir şal… devamını siz biliyorsunuz:)
sevgilerimle,
Ebe Pınar MALLI

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı