Ebe Pınar Gözünden

Doğum Korkusu

Aldığım maillerin, danışılan konuların büyük çoğunluğu  “doğum korkusu” hakkında olunca bu konuyu sürekli güncelleyerek yazma ihtiyacı hissediyorum…

hepsinin içinde en yakınlarından duyduğu hayal kırıklıkları ile dolu doğum hikayeleri, filmlerden, dizilerden, izlediği ürkütücü sahneler, forum sitelerinden takip ettiği kötü deneyimler ..peki normal doğum bu muydu?

Doğum bir tercih meselesi miydi..birini seçince kahraman diğerini seçince korkak mı oluyordun? Teknoloji her zaman insanlar için en iyisini düşünerek mi gelişiyordu

Peki medya da boy gösteren onlarca ünlü, diğer ülkelerde yaşayan kadınlar, hemen bir kuşak arkamızda annelerimiz ninelerimiz tüm bunları duymamış, okumamış ve izlememiş miydi de normal doğum yaptılar..

“Acının çocuk doğurmakla ilişkilendirilmesi evrensel olarak sürdürülen bir şartlanmanın örneğidir ve onun çevresinde gelişmiş efsaneler nedeniyle gereksiz yere acı çekmenin kaynağı haline gelmiştir. Eğer aynı şekilde, günlük olarak olumlu, nazik doğumla ilgili olumlamalara kulak verirseniz, bunun olumlu şartlanmaya katkısı olur”.(M. F. Mongan, Hypnobirthing Mongan Yöntemi)

doğumuna sahip çık
En önemlisi “olumlu” düşünmektir.

Her annenin, hamilelik ve doğum serüveni ona özel ve bu serüvende nasıl ilerleyeceği içgüdülerinde gizlidir. Mutasyona uğramış düşüncelerin esaretinden zihnimizi kurtarmalı, bedenimize ve bebeğimize kulak vererek, güvenerek ve kendimizi gebeliğe, doğuma ve anneliğe hazırlanmak, bizi tercihlerimiz konusunda destekleyen, bizi dinleyen bir ekip ile iş birliği içinde olmak.

Doğum başarı belgesi alınacak bir sınav olmadığı gibi, doğuma hazırlanmak da bebek odasının, doğum çantasının, hastane odasının süsü ile sınırlı olmamalı.

İlk olarak ,Neden bir çocuk sahibi olmak istediğinizi ve doğumu düşündüğünüzde nelerin sizi endişlendirdiğini bir düşünün…Gebelik sürecine ilişkin, doğumun ne olduğuna ilişkin kitaplar, yazılar okuyun, kurslara katılın gebeliğinizi bilinçli doğumunuzu güvenli geçirin..

Hamileliğe ve doğuma ilişkin konuşmalarınızın cümlelerinizi dikkatli seçin ve sizin tercihleriniz doğrultusunda sizi güçlendirecek kişilerle görüşün, efsanelerle dolu sohbetlerin içerisinde kalıyorsanız “hikayelerini doğum sonrası dinlemek istediğinizi sizinde kendi doğumunuz ile ilgili bu sohbete katılmak istediğinizi” söyleyin..

Doğum sürecine ilişkin olumsuz deneyimlerin ve ürkütücü hikayelerin tetiklediği korku ve negatif düşüncelerden kurtulduğunuzda ,

Zihnen ve bedenen gevşemiş olarak, doğumunuza aktif katılarak bebeğinizi sıcacık göğsünüze hiç bir kimyasala gerek kalmadan alabilirsiniz..

Gebelik süresince doğum ile ilgili korku ve endişe oluşturan durumların nedenleri ve çözüm önerilerinin üzerine gitmez ya da yokmuş gibi davranırsanız doğum anında ortaya çıkarak doğum şeklini değiştirebilir, ileride şimdiki aklım olsaydı gibi cümleler kurmanız kaçınılmazdır..

Zihnen hafiflemeniz gevşemenizin taa gebelikten itibaren başlaması için,olumsuz düşüncelerinizi eşiniz, ebeniz, doktorunuz, doulanız ile paylaşınız..

Normal doğum hakkındaki bu efsaneleri,” doğumun mucizesine inanan, bedeninin doğum yapabilmesine uygun yaratıldığını kavrayan, zihnini kemiren korkularıyla yüzleşecek cesareti yakalayan, bebeğinin gelme isteğine kulak veren kadınlar” değiştirecektir .

Herkes mutluluk ister, kimse ağrı istemez..biraz yağmur yağmadan kimse gök kuşağını göremez !!!!

Sevgilerle, Ebe Pınar

www.geb-be.com
https://twitter.com/MalliPnar
http://instagram.com/gebbepinar/
http://www.facebook.com/GebBeHamileDanismanlikHizmetleri?ref=hl

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı