GebbePınar 'ın Annelik Hali

büyük karar

Şu yaşıma kadar çocuk sahibi olmalı mı / Olmamalı mıyım gibi bir tercihim olabileceğini hiç düşünmedim. Ancak, cevaplar farklı bile olsa, karı koca olarak çocuk sahibi olma yolunda cevaplandırmamız gereken sorular vardı.  Sorularının cevapları ise ebeveynlik temellerini güçlendiren detaylardı bence. Ortak alınan bir karar olmalıydı.

Evlilik hazırlıkları yapıyor da olsanız, planlarınız da çocuk sahibi olmak var ise, kafanız karışık ise sizde bu soruları sorun, sevdiğinizle açık yüreklilik ile dile getirin. Aldığınız cevaplar ebeveynlik hayatınız boyunca kendinizi güvende hissettirecektir.

En kötü karar kararsızlıktan kötüdür deme vakti değil bu vakit!iyi düşündün mü

Keyifli bir hamilelik geçirmek, lohusalık hüznü olmadan annelik serüvenini kucaklamak ve ebeveynliğe sağlıklı bir adım atmak için;

  • Neden çocuk sahibi olmak istiyoruz?

 Eşimin bu konu ile söylediği tek şey aşkımızın bana benzeyen ama ikimizin meyvesi olmasını istemesiydi. Benim için ise, çocuk yapmak bir birini seven kadın erkek için önce ruhta, sonra bedende filizlenen aşkın, ele avuca gelmiş haliydi çocuk. Karı koca hayatından, çekirdek aile kıvamına gelip hayatı hep birlikte çitlemekti çocuk. Ömrümüze ömür katacak, göz açıp kapayıncaya kadar geçen hayatın, bizden olan Rabbim tarafından bize emanet edilen parçasıydı çocuk.

Aa bi de şöyle bir durum var: hiçbir zaman elimin ayarı olmadı ve iki kişilik yemek yapmayı beceremedim dedim bu evrenin üreyin çoğalın o yemekler bitsin diye bir mesajı olabilirJ

Biten evlilikleri kurtarmak için yapılacak, sevgilinin size bağlanmasını sağlayacak bir büyü, sıradanlaşan ilişkiye katılacak bir heyecan, bir tarafın istemden/zorla girişilecek bir şey değil bizim için çocuk sahibi olmak. Hiç kimse için de olmamalı bence…

 

  • hazır mısın değil misinKarı/ koca olarak bu fikre ne kadar istekli olduğumuz/ bunun için hazır mıyız?

Evrenin büyük jestiydi bana, benden daha istekli olarak çocuk sahibi olmayı isteyen eş. Çocukken evcilik oyunlarında annelik rolünü severek oynamış, kardeşimin doğmasıyla beş yaşında küçük anne olmuştum bir de meslek olarak sürekli hamileler, anneler ve bebeklerle iç içe geçen bir hayat olunca; üreme için yaratılmış dişi vücuduna kültürel ve sosyal olarak bilinçaltı annelik kodlamalarım çoktan yapılmış olarak evlenmiştim 🙂 Hazırdım!! Hayatımıza girecek minicik kalp ile ev düzenimizden, beslenmemize, sosyal hayatımızdan, arkadaşlık ilişkilerimize, yaptığımız tatillerden, iş hayatımızda değişik çaplarda değişiklikler olabileceğini kabul ediyorduk.

 

  •  Bedenimiz anne baba olmak için uygun mu?

Çocuk sahibi olma planlarımızı ileri tarihlere ertelerken aklımıza gelen durumlardan bir tanesiydi, “şimdi biz istemiyoruz ama ileri de ya nasip olmazsa” diye, bunun içinde doktor kontrollerinden geçtik.

  •  Maddi imkânlarımızı yönetebiliyor muyuz?

Ne yazık ki günümüz dünyasında göz ardı edilmemesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi de maddiyat. Çalışan kadından evde oturan anneye geçişte babadan gelen tek gelir ile rahat geçinebilecek durumda olmak önemliydi. Ayrıca büyük şehirde doğum,hamilelik ve doğum masraflarının daha uygun bütçe ile yapılabilmesini sağlamak için özel sağlık sigortasının seçimi var.

 

hazırNe zaman istiyoruz?

 Hemen çocuk sahibi olmalıyız diyerek evlenmedik. Birbirimizle daha çok vakit geçirmek kafelerde ömrümüzü tüketmemek ve daha az mesajlaşmak önceliğimiz arasındaydı:) Gezdik, tozduk, eğlendik… Evimiz olsun, işimi kurayım, şu da olsun bu da olsun derken istemelerin bitmediğini ve çocuk sahibi olmak içinde biyolojik saatlerimizin de önemli olduğunu unutmadan, benim aşırı hamile aylarımı yaza getirmek istememle karımızı bir Aralık ayı verdik.

Tabi bu işin bir kesin formülü yok! Çocuk sahibi olma/olmama durumunu sizin hayata bakış açınız ve ilişki dinamikleriniz belirleyecektir. Herkese istediği zaman nasip olsun inşallah evlat. Ayrıca; her kadın illaki anne olacak diye kaide yok tıpkı herkes evlenecek diye bir şey olmadığı gibi.

 

Bizde durum bu: peki siz neden çocuk sahibi olmaya karar verdiniz?

 

Kararlı ve heyecanlı kalın,

Gebbepınar

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba Pınar Hanım,
    Henüz anne-baba olma kararını yeni almış bir çift olarak ilk defa bunu sayfanızda dile getiriyorum.Umarım bu bize uğur getirir.Çünkü çok içten buldum sizi.Hamilelik ,anne olmakla ilgili sitelere bakarken buldum sizi.Baştan sona okuyacağım yazılarınızı o kesin:)Evliliğimizin 6.yılını bitirirken aslında çok zaman önce olmasını istediğimiz ama büyük şehirde olmak,ailelerin uzakta olması,ikimizin de çalışması vs. nedenler gereği çocuk fikrini ertelemek zorunda kalan bir çiftiz. Hiçbir zaman hiçbir şeyin dört dörtlük olmasını beklemedik.Ama yine de bunları düşünmemiz gerekiyordu.Yine de belki herşey beklediğimiz gibi olmayacak.Ama artık bir minnak hayırlısıyla bizde istiyoruz. Teyzeyken bile bu müthiş duygunun muhteşemliğini yaşarken kendi bebeğim beni-bizi çok çok mutlu edecek eminim.Güzel aile serüvenimizin içine artık onu da katmak istiyoruz.Onun gözüyle dünyayı ,insanları,doğayı,hayvanları,nesneleri,duyguları yani herşeyi yeniden keşfetmek istiyoruz.Umarım bu dileğimiz gerçek olur.Size de bebeğinizle güzel bir ömür ,mutlu bir serüven diliyorum.Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı