GebbePınar 'ın Annelik Hali

ne güzel yiyor, içiyor, eğleniyorduk…

image2 (21)Hoş geldin 29.hafta! Hoş geldin diyet!

Ne güzel  yiyor, içiyor, gülüyor, eğleniyorduk nereden çıktı bu diyet :/

Hayatım boyunca diyet yap(a)mamış, konular yasaklar konusunda hep bir direnç geliştiren ben için şu yenecek bu yenmeyecek, bu bu kadar yenecek düşüncesi  geriyor!  İsyanımı 28.hafta’mızda dile getirmiştim.

Gebelikte diyabet şurada da yazmıştım, dikkat edilmez ise anne ve bebek için riskleri olan bir durum… O yüzden takibi, diyeti ve egzersizi önemli! Gayet ciddi bir şekilde kendisi ile ilgileniyorum 🙂

Doktorum da ben de beslenme uzmanı  tercih etmedik, biraz daha dikkat et, baktık olmuyor o zaman başvururuz dedik. İlk olarak kendimi değerlendirdim.

Kilo;Toplamda bu haftaya kadar on kilo almıştım, çoktu!

Egzersiz; En az hafta da 3 gün 40 dakika- 1 saat  tempolu yürüyüş.

Testler; idrar da şeker çıkmamış, sadece 50 gr şeker yüklemesinde şeker değeri yüksek çıkmıştı. İdrar çıkışı hamileliğe bağlı sık ancak bol miktarda değildi.

Su; Susuzluk ya da ağız kuruluğu gibi yakınmalarım yok, ortama 2-2.5lt su tüketimime devam ediyorum.

Beslenme alışkanlıklarımda ise; reçel, bal, pekmez, şekerli içecekler, hazır meyve suyu- taze sıklımış meyve suyu, içeceklerime kattığım şeker, şekerli ve gazlı içecekler yoktu, yıllardır kompostoyu bile şekersiz içerdim. Abur cubur severim, ama markette o reyona uğramam! Çok meyve sever değilimdir o yüzden de günde 1 elma, mandalina, üç dört tane muşmulla gibi mevsim meyevelerine hamilelikte başladım, beyaz ekmek ay da yılda bir yıllardır hep kepek, çavdar ya da tam buğday unlu yerim, kızartma yani patates kızartması desen 7 ayda 4-5 kez yemişimdir, patatesin kendisini ise fırın ya da yemeklerde ayda bir ancak, şerbetli tatlı en son hamileliğimin ilk zamanı ramazan bayramına denk gelmişti o zaman yemiştim. Makarna- mantı en son nezaman yediğimi bile hatırlamıyorum. Pirinç pilavı ise misafir dışında pişirmem, yemem! Ancak geçen gün pilav üstü kuru canım istedi yaptım gitti 🙂  Hazır- konserve gıda ise tüketmedim,geceleri uyanıp nutella da kaşıklamadım :/  hafta da bir yaptığım sütlü tatlı,çikolata, kek, börek, çörek kaçamaklarım vardı inkar etmiyorum! Son zamanlar da o hafta da birler ikiye-üçe çıktı tabi :/  image1 (46)

Öğün ve ara öğün; işte burada sınıfta kalıyorum…  sabah kahvaltısı aksatmam, sonrasında  ara öğünü de ama gün içerisinde ki işlere dalıp öğle yemeği için açlık hissetmiyor ve akşam yemeğine kadar bişey yemiyordum, günler de kısaldığı için bunu farkedememiştim…  Akşam yemeğini yedikten sonra yatmadan önce süt içsem de sabah uyanana kadar geçen sure uzun olduğundan ve son zamanlarda sabah erken kahavaltılarda iştahım olmadığı için geç saatlerde yapıyor ve açlık saatimi iyice uzatıyordum… bu da insulin salınımını etkliyor ve şekerin glikojen olarak hem ben de hem de Kıpır’da depolanmasına sebep oluyordu!

Tüm samimiyetim ile yazdığım hamilelik hamilelik çetelem bu! Dikkat edeceğim elbette ki  ama durumu kabullenmek kolay olmayacak…Yaşamam lazımmış, kendi başımdan da geçsin ki ihtiyaç halinde destek olacağım hamilelerime hem kendi tecrübem hem bilgim ile yardımcı olayım!

O zaman dikkat etmem gerekenleri listeledim. Güne erken başla,açlık süresini uzatmak yok, ara öğünleri atlamak yok! Kaçamaklar yok! Yemekten 2 saat sonra araöğün! Fiziksel aktivetelerimi arttıracağım haftanın beş gününe çıkacak yürüyüşler. Besleme programını ise hazırlarken dikkat edeceğim  konu ise; Kıpır’ın büyümesi hem de benim Günlük enerji gereksinimime göre olması! Zayıflatıcı bir diyet kesinlikle olmamalı diyerek vira bismillah dedim:)

Ebe Pınar Tavsiyesi; her beslenme listesi kişiye özel olmalı, onun kilosuna, günlük enerji gereksinimine, hamile ise hamilelik haftasına göre planlanmalı ve kan şekeri  doktor kontrolünde olmalıdır. Kendi diyet listemi de paylaşmıyorum o yüzden!

image1 (45)Amma diyet öncesinde harika bir jubile yaptım. Eski iş yerimin bana kazandırmış olduğu sekiz lojman arkadaşım ile ayda bir Pazar kahvaltısında yaptığımız gün bunun için harika bir fırsattı 🙂 🙂 Biten sohbet stoğumu yenilemek, bolca gülerek yüz kaslarımı çalıştırmak, ekstra doz hamile kafası muhabbeti;  ee sekiz kişilik grupta üç hamile ve iki anne olunca 🙂  Bunlar iyi günlerinizden tutunda, çocuk yapmayanlara baskıya kadar, bunu nasıl yaptın tarifini verseneden, saç ve cilt bakımına, eşleri yerden yere vurup göklere sığdıramamaya kadar anne günlerini aratmayacak sohbet vardı:)

Bu sefer gün bendeydi Ah bu hamile olduğumu unuttuğum dakikalar!  Temizlikti, hazırlıktı derken kendimi yordum, ertesi gün nakavttım! Dikkat edileceklere şu temizlik işini de eklemek lazım! Özellikle süpürge ve yer silmek beli aynı zamanda eğmek ve çevirmek gerektirdiği için, yukarılara uzanıp ağır şeyler indirip kaldırmak, silkelemek ise hiç uygun hareketler değil!  Belde şiddetli ağrı yapıyor, bir de ben kakılmış misali halıyı kabarta kabarta süpürge başlığını çıkartıp süpürmeyi sevdiğimden ekstra ağrı! Neyse ki  Dr.kurtlugil duruma müdahale etti, belimi ve kalçalarımı ovdurdum, bir de duş dinlenmeyle geçti 🙂image4 (15)

29.hafta yeni düzene alışmakla , kabullenmeyle, Kıpır ile bol sohbetle, doğuma hazırlık egzersizleri ile kegel egzersizlerine devam etmek ile… senin gibi, herkes gibi, hamile gibi geçti…

Bolca sağlıkla, hoşça muhabbette, kalbinizin pırpır ettiği anlarla kalın…

Gebbepınar

 

 

 

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı