GebbePınar 'ın Annelik Hali

ak kedi kara kedi belli olsun!

Büyüyen göbeğe, Kim Kardashian ile komşu Ayşe teyze poposuna sahip olma arasında ki o ince çizgide dursam da  hoş geldin 28.hafta 🙂

image3 (15)Nefes alsam kilo yapıyor aa dostlar! Sabahları kahvaltı diye yataktan fırlıyor,her zaman ki ölçülerim de ki tabakları sıyırdıktan sonra tıka-basa doymuş bir halde babannem gibi gark-gurk sesleri çıkartırken buluyorum kendimi… sonra hoop ara öğün ama nasıl bir his sanki midem sırtıma yapışmış gibi… bir bardak süt içiyorum ayran ya da bi avuç ceviz fındık kemir… Yetti mi asla!! Sonra buzdolabı önünde volta atmaya başlıyorum ne yesem ne yesem… final çizgisine uzun bir yol  varken önümde bu işler hiç hayırlı işler değil :/ hafta da bir tatlı kaçamağım şu aralar hafta da ikiye üçe çıkmışken…  ee bir de yanımda annem olsun bana bir şey olmaz, amaan bunlar da kalori mi diye kendimi avutmalarım var… ah halime vah!!

Atağa geçen karnım da böyle düşündürüyor olabilir, çünkü 27.hafta da bir çıktı hızla bir önceki haftayı unutturacak büyüklüğe geçiyor:)

Bu hafta doktor kontrolüm var, kilo kontrolünde baskül ile bir hesaplaşma olabilir… Ak kedi Kara Kedi ortaya çıkacak… akıllanmam için!!

Annem gitti, evde bir yalnızlık halleri… ben de kendimi örgüye verdim, yıllar sonra düz ve aroşa örgü ören bendeniz nasıl motive zannedersin gelin çeyizi yapıyor:):)  Ayrıca harika bir terapi!! Kıpır gelince nasıl olur diyerek bir prova yaptık uzun zamandan sonra annemle uzun bir zamanı bir arada geçirdik, anlaşabildik. (Yazar burada  nazar değmesin  diye mucuklayarak kulağını çekip tahtaya vuruyor ) :):)   Bakalım lohusa kafası hallerim de ki maceralarım nasıl olacak?image1 (42)

Ayrıca hamilelerim ile kah kendi evimde kah geb-be’de  buluşmaya çalışmaya devam…  Hamile halim ile eğitimleri vermek harika bir his. Onlar için hala bir şeyler yapıyor olmak, o anlar kendi motivasyonum için de çok kıymetli… Bu durumdan Kıpır da inanılmaz memnun, gevşeme ve nefes egzersizlerinde bildiğin karnımın içinde kayıyor:)

Kıpır’ın hareketleri de bildiğin iteklemelere dönüştü… Mesela şimdi yazı yazarken sağ kolumun altında, sağ en alt kaburga kemiğimin üzerine oturmuş,” haydi bitir de benimle konuş yine, aç o dinlendirici müzikleri, nefes egzersizlerini yaparken – mumlarını yak loş yap ortalığı anne- oğul keyif yapalım” diyor gibi 🙂

Ve 28. Hafta kontrolümüz de çocuklar gibi şendik… görüşmediğimiz haftalarda beni ve Kıpır’ı  gebbepınar günlüğümden takip eden bir doktorum var :):) çok tatlı çok!!  Diyor ki; “siz karı koca doğumu yapıp Kıpır’ı sevmeye getireceksiniz gibi bir his var içimde” Yapar mıyız? Dr. Kurtlugil bu işe pek bir hevesli ama :):)

Haftasından bir hafta önden giden Kıpır kilo olarak 1300 gr devirmiş, bizimle inatlaştı ve yüzünü göstermedi… sonra birden yeni uykudan kalkmış hali ile kaşları çatmış, esneye esneye bize merhaba dedi… Kordonunu da dolamış boynuna atkı niyetine soğuk herhalde oralar :):)

image2 (19) 28.haftada toplam on kilo alan ben bildiğiniz Tosun modundayım 🙂  tansiyonum da gayet normal gidiyor, şeker yükleme testi yaptırmadığım için açlık – tokluk kan şekerime de gün aşırı bakıyorum, zaman zaman sınıra yakın olsa da normal! Ancak on kilo almış olmam ve çok çabuk acıkıyor olmak hamilelikte şeker hakkında dikkatli olmam gerektiği konusunda hep bir ünlem işareti!!

Muayene sonrası Kıpır ve bana mozaik pasta ısmarladım, nefessiz yedim :/ sonra birden bir aydınlanma; ee Pınar, hem test yaptırmıyorsun hem de tatlıları lüp lüp yiyorsun! Benim şeker yükleme yaptırmamam tamamen kendi kararım, Karatay bilmem de, hamilelik öncesi ve esnasında verdiğim kan tetkilerinde hep normal olduğu için içim rahattı! ama kurt bu yaa, işte bu tatlı ve  değişen iştahımın da etkisi ile gittim 1.saat tokluk baktırdım, gözlerim yuvalarından fırladı! 183mg/dl…

Doktorum ile kısa bir görüşme; 50gr lık oral glikoz yükleme yaptırsan iyi olur! Bence de iyi olur… saygılar!

Pınar Ebe tavsiyesi size; Karatay diyor diye şeker yükleme testi yaptırmıyorsanız, yine onun dediği gibi rafine şeker ile tatlılar da yemeyin, makarna- pirinç de tüketmeyin…  eğer tüketiyorsanız  “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” olur durum 🙂 şeker yükleme testi ile ilgili daha ayrıntılı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Iki gün sonra…

Taktım eşimi kolumaaa, çıktık şeker yükleme yoluna , ben iyi bir sonuç beklerken… gestasyonel diyabet çıktı karşıma!

Kendime inanamadım, sonuca inanamadım!! Suratım beş karış oldu, korktum, kendime kızdım!!  Beslenme düzenimi gözden geçirdim ben nerde nerde yanlış yaptım diye üzüldüm… image1 (43)

Sonra dedim ki; demek ki hamileliğimde tecürebe edeceğim durumlar çeşitlensin ki; benim de destek olduğum birlikte çalıştığım gebelerime kendi tecrübelerimle de yardımcı olurken , empati kurmam daha kolay olacak!

Ve gelsin diyet!  Gelsin düzenli egzersiz!

Beslenme düzenimi ayrıca sizler ile paylaşacağım farz oldu 🙂

Çok şeker kalın, dillerinizden ballar damlasın, kalbinizden nutella dolu olsun…

gebbepınar

 

 

 

Pınar Mallı

Hamilelik sırdaşınız, doğuma hazırlık danışmanınız ve doğum sonrası destekçiniz Geb-be.com un Kurucusu.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ah cok gecmisler olsun. Hamilelikle diyeti birlikte yurutmek bir hayli zor olsa gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
kombi - kombi servisi ataşehir - istanbul seo uzmanı - modüler su deposu - grp modüler su deposu - web tasarım ajansı