Vajinal kesi( epizyotomi) Doğum yolunun genişleterek doğumu kolaylaştırmak- orada ki kaş dokularını korumak- istenmeyen sıyrıkları önlemek- bebeğin başının daha hızlı ve tehlikesiz doğumunu sağlamak amacıyla “güvenli yöntem” olarak rutin bir uygulama olarak neredeyse tüm doğumlarda yapıldı!

Ancak 2006 ACOG ( American Collage of Obstetricians and Gynecologists) ve diğer tıp literatüründe sözü geçen kuruluşlarda da anne ya da bebek için gereklilik durumlarında kullanılabileceği, rutin uygulama olarak sınırlandırılmasını öneriyor. ACNM ( American Collage of Nurse- Midwives) ise vajinal bir Doğumda vajinal kesiye gerek olmadığını ancak bakım sağlayanların hızlı bir şekilde doğurulması gereken durumlarda kesi önerdiğini belirtiyor. Ayrıca ekliyor, eğer yapılacaksa gebeye anlatılmasını ve olası sorularının cevaplandırılmasını öneriyor.

Peki Gebbeler hamilelikleri boyunca yapacakları rutin uygulamalar ile vajinal kesi uygulanma yüzdesini düşünebilirler mi? Evet!

  • Gebbelik süresinde Doğum yolu kaşlarına elastikiyet ve güç katan egzersizler yapmak, perine masajı gibi, kegel egzersizleri gibi, çömelerek oturuşlar gibi,
  • Beden kitle indeksinizden fazlası gebelik kilosundan kaçınmak,
  • Nefes ve gevşeme çalışmalarıyla doğum sürecinin yönetilmesi,
  • Ikınarak değil nefes ile iterek doğumun gerçekleşmesi,
  • İllaki yatarak değil yer çekimi etkisinin kullanıldığı farklı Doğum pozisyonları ile bebeğini karşılamak,
  • Doğum yolunun açılması süresince; ılık duş almak, ılık su havuzunda olmak o bölgenin rahatlamasını ve açılmasını sağlar. Doğum süresince de yapılacak yağlar ya da kayganlaştırıcı jellerle masajlar da elastikiyetini arttır.
  • Bir de gebbepinar’a gelmek :)) çünkü gebbelik ve doğum anında kesintisiz ve birebir ebe desteği almak, bedeninize- bebeğinize ve doğumunuza odaklanmanızı sağlar. Anne karnından itibaren bağ kurduğunuz bebeğinize doğumu bırakıp, siz ona destek olmak için gevşeme- nefes ve doğum pozisyonlarına geçersiniz. Güven hissi ile harmanlanan bu ortamlarda hem bedenen hem de ruhen gevşersiniz ve vajinal kesiye genellikle gerek kalmaz.

Hayatın kendisi her zaman sürprizlerle doluyken- Doğumda plan yapmak ne kadar doğrudur tartışılır. o yüzden rutin müdahalelerden kaçış, bedenini dinlemekten geçiyor bu emekle yürünen yol.

en çok da; elimden geleni yaptım diyebilmek çok önemlidir!

O zaman su gibi akan doğumlarınız- doğumlarım olsun 🙂

Ebe Pınar MALLI