Sevgili hamileler bu yazı sizi korkutmak için yazılmadı,

Sevgili emziren anneler bu yazı da meme ucu ağrınız ya da çatlağınız var ise çaresiz olmadığınızı bilin diye yazıldı.

IMG_1599

Doğumun hemen ardından çeşitli sebeplere bağlı emzirme problemleri görülür. En sık ve en erken görülen ise meme ucu ağrısı ve çatlaklarıdır. Bu durum o kadar ciddidir ki: baş edemeyen annelerin üçte biri altı hafta içinde emzirmeyi bırakmaktadırlar. Kulaktan dolma birçok uygulamayla ise, kısır döngüye dönen emzirme ve meme problemlerinin ortasında kalıp bebeğin meme reddi ile son bulan emzirme hikayelerine de sebep olur.

Hamilelikte ve erken lohusalıkta alınacak emzirme desteği, doğru teknik ile emzirmeyi öğrenen annelerde meme ucu ağrısı ve çatlağını önlediğini kanıtlamıştır.

Özellikle bebeğe uygun- doğru pozisyonda emmesi, meme ucu ağrısını önlemede çok etkilidir.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF emziren annelerin meme bakımında meme ucunın temiz ve kuru tutulmasını, meme ucunda ağrı oluştuğunda ise anne sütü uygulamasını önermektedir (2).

Tüm bunları yapmanızın yanında acıyan-yanan-çatlayan meme uçlarınız var ise destek tedaviler iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur. Tabi geleneksel uygulamalardan, gelişen teknolojiye kadar karşınıza birçok seçenek çıkacak, kafanız karışacak, doğruyu bulana kadar deneyecek ve emzirmeden alınacak haz rafa kalkacaktır. En azından bana öyle oldu! Yalnız olmadığımı da gittiğim danışmanlıklardan biliyorum.

Gümüş sadece takı ya da züccaciyede değil, hayatın birçok alanında kullanılıyor özellikle sağlık. İnsan sağlığı açısından toksik bir etki göstermemesi ve mikrop öldürücü etkisinden sebep, suların arıtılmasında, camlarda, yiyeceklerin paketlenmesinde gümüş kullanılmaktadır. Bizzat kendim hastanede çalıştığım yıllarda ameliyat sonrası dikiş bölgelerinde iyileşmeyi hızlandırması için gümüş iyonlu sargı bezi kullanıyorduk. İyileşme hızı ve enfeksiyon görülmemesi de yüz güldürüyordu.

silverette 2 yeni boyutSon bilimsel çalışmalarda etkisini okuduğum, doğumuna girdiğim gebbelerimin hastane çantasında görmeye alışkın olduğum ve emzirmelerinde olumlu etkisini gördüğüm Silverette gümüş göğüs kapakları da bu süreçte “memelerin tektaşı” bence ? Öyle ki anneden kızına miras kalabilir.

Meme uçlarının iyileşmesi, hassasiyetinin giderilmesi için 925 ayar gümüşten yapılmış gümüş kapaklardır. Gümüş meme dokusunda hızlı bir iyileşme ve mikroplardan koruma sağlar.

Doğru emzirme tekniği- doğru tutuş olsa bile: İlk haftalarda sıklıkla emzirmeye bağlı meme ucu hassasiyeti görülür. Atlet, t-shirt değse acır ya da göğüs pedine sütyene yapışabilir. Bu nedenle kapaklar bu sürtünme ve yapışmayı da ortadan kaldırarak konforlu bir kullanım sağlar.

Marrazzu A. ve Ark. 2015 yılında yapmış oldukları bilimsel çalışmada, ağrılı semptomların çözümünde meme ucu çatlaklarının standart tedavisinden daha etkili olduğunu bulmuş, anneler tarafında da kabul gördüklerini görmüşlerdir (1). 

Kullanımına ilişkin küçük notlarımı da sizinle paylaşmak istiyorum:

Bebeğinizi emzirmeye ilk başladıktan hemen sonra kullanmaya başlayınız. Her emzirme sonrası kapakları meme uçlarına kapatınız. Emzirmeler dışında uzun süre memede kalmasını sağlayınız.

Emzirme öncesinde meme ucunu silmeye ya da yıkamaya gerek yoktur. Günlük duş almanız yeterlidir.

Kapakların temizliğini ise, ilk defa kullanacaksanız temizlemenize gerek yoktur. Ayda bir defa ise, az bir su ile karbonatı macun haline getirip kapakları ovup, bol su ile yıkayıp, iyice kurulayın. Eğer kapaklar içinde süt birikmesi rahatsızlık vermesi durumunda ise sudan geçirip, kuruladıktan sonra tekrar takabilirsiniz.

Kapakların etkinliğini azaltmamak için, meme başlarınıza krem, yağ, losyon sürmeyin. Temizlemek için dezenfekte etmeyin, bulaşık makinasına atmayın.

silverette 3 yeni boyut

Benim için iyileştirmesinin yanında ayrıca önemli bir nokta ise, İtalya’da tüm klinik testleri yapılmış, anne bebek sağlığı açısından güvenli bir ürün olması. Türkiye de ise, belirli aralıklarla anne memnuniyet anketleri yapılarak anne görüşlerine çok önem verilmesi.

 

 

 

O zaman acıdan, ağrıdan uzak bir emzirme için ne yapıyorsunuz?

  • Doğru emzirme pozisyonu, meme tutuşu ve emzirme süresi hakkında eğitim- destek,
  • Günlük duş memelerinizin hijyeni için yeterlidir. Sabun ve ağır kokulu ürünler kullanmayın. Sabun meme dokusunu kurutup, çatlatabilir. Ağır kokulu ürünler de meme reddine sebep olabilir.
  • Her emzirme sonrasında meme başlarına bir damla anne sütü sür, en az beş dakika havalandır,
  • Silveretteni tak ?

 

Çok daha detaylı bilgiyi www.silveretteturkiye.com web sitesinden, Silveretteturkiye instigram, fecebook ve youtube hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı info@silveretteturkiye.com mail olarak yazabilirsiniz.

 

 

 

Referanslar:

  1. Marrazzu A. ve Ark., Evaluation of the Effectiveness of a Silver-Impregnated Medical Cap for Topical Treatment of Nipple Fissure of Breastfeeding Mothers, Breastfeeding Medicine VOL. 10, NO. 5
  2. WHO/UNICEF. (Online) The World Health Report 2005: Make Every Mother and Child Count Available from: http://www.who.int/whr/2005/whr2005_en.pdf,